גינון ים תיכוני

מחפשים שירותי גינון ים תיכוני? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

גינון ים תיכוני הוא שילוב של אקולוגיה, טמפרטורה, חורש טבעי וצמחייה ים תיכונית המותאמת לאקלים זה. מאחר וישראל נמצאת באזור הים התיכון היא מתחברת לאקלים ולצמחיה הגדלה כאן מבלי ייבוא של צמחים מחו"ל ולכן צורת גינון זו מכונה גם גינון ארצישראלי. בדומה לגינון בר קיימא, הגינה הים תיכונית פרועה ללא צורך בהשקיה מרובה, מבלי לגזום את הצמחייה, ללא חומרי הדברה ולכן היא חסכונית מבחינת תחזוקה.

 

ההיסטוריה של הגינון הים תיכוני בארץ

עוד בישראל הקדומה החצר שימשה כמקום בו כיבסו, בישלו, זרעו ונטעו למטרות חקלאיות ולמנוחה. אנו יודעים ממקורות תנכיים היסטוריים שהעצים שימשו למאכל, הצללה ומנוחה כפי שמתואר בספר דברים: "איש תחת גפנו ותחת תאנתו" ובספר ויקרא: " וכי תבואו אל הארץ ונטעתם כל עץ מאכל". כבר אז גידלו את עצי הפרי המותאמים לאקלים הים תיכוני.

במאה ה-19 לאחר עלייתם של האירופאים לארץ החלו להשתלב באזור גם צמחים מאזורים אחרים אותם ייבאו לארץ ונופה של הגינה הטבעית החל להשתנות. הצמחייה שירתה מטרות אסתטיות יותר ממטרות פונקציונאליות. בשנים האחרונות חזרה המגמה לשלב אסתטיקה כמו צמחי נוי ועצי סרק עם גינון ים תיכוני שיתאים לעונות השנה וישרת גם מטרות פונקציונאליות כבעבר.

 

היתרונות של הגינון הים תיכוני

כאמור, הגינון הים תיכוני מותאם לנוף הישראלי מבחינת האקלים והטבע. יש בו מקום ישיבה נרחב שבו ניתן לארח, שימוש באלמנטים טבעיים ופתרון עיצובי כחלק מהבית. מדובר על גינה העמידה למזג האוויר שמחזיקה שנים רבות ללא תחזוקה רבה. והכי חשוב שזוהי גינה חסכונית במים וידידותית לסביבה.

 

איך להקים גינה ים תיכונית?

לאחר שבחרתם שטח להקמת הגינה ועיבדתם אותו בקלשון תחמו אותו באמצעות אבנים או סלעים וצרו שבילים מחצץ. השטח בו תמקדו את הגינה יהיה מקרקע מקומית על פי אזור המגורים שלכם. למשל, ברמת הגולן השתמשו באבני הבזלת ובאזור החוף בכורכר ומלאו את הרווחים בשבבי עץ. תוכלו לבנות על השטח גם טרסות להשקיה חסכונית העיקר שתשתמשו בחומרים טבעיים.

לאחר עיבוד הקרקע פזרו דשן טבעי ופזרו עלים יבשים שיסייעו לכם להזין את האדמה, לספוח לחות ולמנוע עשבים שוטים. הכינו פינת ישיבה מוצלת מתחת פרגולה או סככה, בריכת נוי עם צמחי מים ים תיכוניים ובחרו את הצמחייה האופיינית לאזור הים התיכון לשתילה.

 

אלו צמחים מתאימים לגינון ים תיכוני?

ברשימת השיחים שאינם זקוקים כמעט להשקיה ופורחים גם בקיץ מומלץ לבחור את ההדס ואלת המסטיק. צמחים עונתיים ים תיכוניים כדוגמת כליל החורש או מרווה משולשת יהוו רקע מרהיב בתקופת האביב. הטמנת בצלים של פרחים חד עונתיים כמו נרקיסים, כלניות, רקפות ואירוסים יוסיפו חן בעונה.

למרות, שבגינה האקולוגית לא מומלץ להשתמש בצמחים חד עונתיים, משפחת הבצלים לא תזדקק להשקיה ובעונה הבאה הפרחים יצמחו שוב מבלי צרוך להחליף את הבצלים. העצים המתאימים לגינה ים תיכונית הם עצים שיחברו את השורשיות הארץ ישראלית שלכם לאגן הים התיכון.

ניתן למנות את עצי הזית, רימון, אגס סורי, תאנה, חרוב, עצי הדרים כמו אשכוליות, תפוזים ולימונים, עצי תות ועוד. אלו לא רק יספקו לכם פירות בעונה, אלא גם ניחוחות ערבים. מבחינת צמחי תבלין מומלץ לשתול רוזמרין, נענע, לימונית, שיבה, מרווה, זעתר, תימין, לבנדר ועוד.

 

באילו אלמנטים מומלץ להשתמש בגינון הים תיכוני?

בעיצוב גינה ים תיכונית מומלץ להשתמש בעציצים גדולים המבוססים על כדי חרס או קערות חרסינה. אלו יהיו תוספת שתשדרג את הערוגות אותן תתכננו. מבחינת המראה הכולל של הגינה הנראות הים תיכונית של אלמנטים מסוג זה משמעותית ומוסיפה הרבה חן. תוכלו גם להעמיד כד חרס גדול במרכז הגינה וממנו למשוך ערוגות פרחים וצמחי תבלין. בנוסף, החצץ הוא אלמנט ים תיכוני.

באמצעותו תוכלו לשרטט שבילים ולמלא אזורים שונים וריקים. אין צורך לתחזק את החצץ והוא נחשב לאובייקט בטיחותי. כיום ניתן לרכוש חצץ בגוונים שונים כדי לייצר אווירה ים תיכונית המתכתבת עם הסביבה. עוד אלמנט הוא שימוש בפסיפס או אריחים. מדובר על השפעה ספרדית המשדרגת את העיצוב לקבלת מראה אלגנטי ומרשים. למשל, באזור הישיבה אריחי שיש יוסיפו יתרון עיצובי.

 

שילוב של גינה ים תיכונית עם ניחוחות מחו"ל

אנשים רבים הבוחרים להקים גינה ים תיכונית משלבים מאפיינים של גינות ים תיכוניות מעבר לים. למשל, בנייה של גינה איטלקית בה משלבים סוכה מגפן או גינה ספרדית שבה משלבים צמחים מטפסים כמו יסמין וצמחיה עונתית. אם בוחרים לעצב גינה יוונית ניתן לשתול גרניום בעציצים וצמחי תבלין האופייניים לאזור.

שילוב של פרחים עם ניחוחות חזקים שימשכו אליהם פרפרים וציפורים יביאו לגינה את הצבע והצליל הישראלי לצד פכפוך המים של בריכת הנוי או המזרקה. מומלץ אף לשלב תאורה רכה של עששיות או תאורת לד, להאיר בלילה את הצמחייה בספוטים ולקבל אווירה ים תיכונית מושלמת.

 

סיוע של גנן מקצועי

הקמתה של גינה ים תיכונית דורשת תכנון קפדני. בראש ובראשונה חשוב שתדעו מה הצרכים שלכם והאם אתם רוצים גינה שתשרת מטרות פונקציונאליות, מטרות אסתטיות או לשלב ביניהן, האם אתם רוצים גינה ים תיכונית עם ניחוחות של מדינות אחרות מאגן הים התיכון או גינה ארץ ישראלית בלבד.

לאחר קבלת החלטות שקולה ובהתאם לתקציב מומלץ להתייעץ עם גנן מקצועי המומחה בגינון ים תיכוני ולקבל סיוע בתכנון של חומרי הגלם, תיחום הגינה, חיפוי הקרקע, יצירת השבילים, צמחייה מותאמת ועלויות תחזוקה. לסיכום, אחרי שתקימו את גינת החלומות שלכם תוכלו ליהנות משטח המותאם לכל בני הבית ולאורחים. תוכלו להכין ארוחות על האש בפינות מוצלות, לאפשר לילדים לשחק בטבע מבלי לנסוע רחוק, ליהנות ממנוחה ומאוויר צח.

תוכן עניינים