גינון ציבורי

מחפשים שירותי גינון ציבורי? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

בעוד שהגינון הפרטי נועד למטרות אינדיבידואליות, הגינון הציבורי עוסק בטיפוח המרחב המשותף בין אם מדובר על פארקים ציבוריים, חורשות, שדרות ושבילים ובין אם מדובר על צמתים, רחובות, מוסדות ציבוריים וצדי הכבישים. על הגינון הציבורי אחראיות העיריות, המועצות המקומיות או האזוריות ותפקידן לטפח את הדרכים ואת היישובים השונים על מנת שלציבור תהיה פינה נאה ונעימה להינפש בה. בנוסף, גינון ציבורי הוא גם גינון של בניינים משותפים עליו אחראים הדיירים או חברת האחזקה.

 

מהו גינון ציבורי?

גינון ציבורי נפרש על שטח גדול ונמצא בכל מקום בו אנו נמצאים. אנו נתקלים בגינות ציבוריות, חוות חקלאיות, בתי ספר, בתי כנסת, עיריות, פארקים, פארקי כלבים, שולי הכבישים, יערות, שמורות טבע, מגרשי כדורגל ועוד. הגינון כולל טיפוח של עצים, שיחים, פרחים, צמחי תרבות, מדשאות ולעיתים גם מתקנים שנועדו לציבור כמו מתקני כושר, מתקנים לילדים, ספריות חברתיות, מגרשי כדורסל, ספסלים ואזורי ישיבה מוצלים בעיקר כשמדובר על פארקים.

לעומת זאת, בדרכים ובסמוך למוסדות ציבוריים נראה יותר גינות עם פרחי נוי ועצים. המרחב הציבורי מתוכנן ומתוחזק בקפידה על ידי עיריות וגורמים ממשלתיים היוצאים במכרזים לקבלני הגינון השונים על מנת שיהיה מטופח ונקי. בצורה כזו מונעים שרפות, שומרים על הסביבה ומעניקים לציבור מרחב לנופש, ספורט, משחק ומנוחה. מעבר לכך, גם גינון בניינים משותפים הנמצא באחריותם של הדיירים הוא אזור משותף אותו מטפחים.

 

גינות ציבוריות בבניינים משותפים

כדי להזמין תכנון ועיצוב גינה בבניין משותף צריך לדעת ראשית מה התקציב ומה רוצים לעשות בהתאם לשטח אותו מקצים לכך. רוב הבניינים המשותפים נבנים עם שטחים משותפים הכוללים חדר מדרגות, מבואה, מעליות, חנייה, פחי זבל ושטח אותו ניתן להקצות לגינה. לעיתים השטח יכלול דשא סינטטי, גדר חיה וכמה מתקני שעשועים לילדים ולעיתים גינת נוי ואפילו גינה ירק מטופחת שתשרת את כל הדיירים.

כאשר מדובר בשטח נרחב ניתן אף לשתול עצים ולהתקין ספסלים. כל השטח הזה אומנם ציבורי אך אינו שייך לכלל הציבור אלא רק לציבור בבניין או למספר בניינים במתחם ולכן יהיה תחום בגדר. גינות כאלו יכולות להיות מתוכננות כגינות בר קיימא, גינות חסכוניות אותן יטפחו הדיירים או כגינות מטופחות עם צמחי תרבות שלתחזוקה שלהן משכירים שירותי גינון שוטפים.

יש לקחת בחשבון שגינה בבניין ציבורי כוללת גם הוצאות על מים, חשמל, ניקיון, תחזוקה וציוד ולכן היא חלק מהתשלום הקבוע לוועד הבית וצריכה להיות בהסכמת הדיירים ומנוהלת באמצעות הוועד או חברת התחזוקה של הבניין.

 

אילו שירותים ניתנים בגינון הציבורי?

חברות גינון ציבורי עובדות מול העיריות ומלוות פרויקטים לטיפוח שטחים ציבוריים ופתרונות השקיה מתקדמות. במכרזים לאומיים החברות עובדות מול גופים ממשלתיים על מנת לשקם את הנוף ולהתמודד עם מי הקולחין. הם מתקינים מערכות חסכוניות להגברת לחץ המים ואחראים על שירותי הגינון. בתחזוקה השוטפת הם דואגים לגיזום העצים, ניקיון של הגנים הציבוריים, השבילים, המדשאות והמתקנים שבתוכם, מתחזקים מזרקות, משטחי גומי ועוד.

מדובר על קבלני גינון פרטיים או עובדי עירייה שעובדים במחלקת גנים ונוף של העיריות השונות שגם עושים ביקורת ובדיקות בטיחותיות של המרחבים המשותפים. למחלקת גנים ונוף ישנם צוותים שלכל אחד מהם יש תפקיד אחר. למשל, צוות האחראי על גיזום העצים, צוות האחראי על גיזום שיחים, צוות האחראי על מתקני משחק, צוות האחראי על ההשקיה וצוותים האחראים על הניקיון.

כיום לרשויות המקומיות יש מודעות גדולה יותר להפחתת חומרי ההדברה הכימיים בחלקים הציבוריים שפוגעים בבריאותו של הציבור. לפיכך, הם מוצאים פתרונות ידידותיים לסביבה ומקדמים גינון בר קיימא.

 

גינון בר קיימא במרחב הציבורי

בגינון הציבורי או העירוני נוהגים להשתמש בדשנים כימיים ובחומרי הדברה שמזהמים את הסביבה ורעילים לציבור. בנוסף, לרוב מדובר על צמחייה שמחייבת גיזום או שימוש בצמחי תרבות, צמחים חד עונתיים שיש להחליף מדי שנה וצמחים זוללי מים. האזורים אותם מדבירים הם אלו שהילדים משחקים בהם ולכן הם חשופים למפגעים תברואתיים.

אין תכנית מסודרת של הדברה או יידוע הציבור על כך ולכן מדובר בסכנה ממשית. בשנים האחרונות עלתה המודעות לחומרים מסוכנים ואחד הפתרונות המסתמנים הוא גינון בר קיימא. צורת גינון זו דוגלת בהפסקת השימוש בקוטלי עשבים וחומרי הדברה כימיים, שימוש בהדברה אקולוגית, שימוש בצמחית בר ובצמחים רב עונתיים כמו משפחת הפרפרניים שמקבעים חנקן בקרקע, חיסכון של מים לצורך השקיה, דישון בקומפוסט צמחי, איסוף ענפים ודשא שכוסח כדי לייצר ממנו דשן טבעי וחיפוי הקרקע על מנת שהלחות תיספג באדמה וההזנה שלה תהיה יעילה יותר.

 

באילו צמחייה מומלץ להשתמש בגינון ציבורי בר קיימא?

הצמחים אותם מומלץ לבחור לגינון בר קיימא ציבורי הם צמחים המותאמים לתנאי הסביבה בהתאם לאקלים ולטמפרטורה הישראלית. למשל, חצבים וצלפים או צמחי בר עמידים לאקלים ולפגעים, האחזקה שלהם נמוכה והם מושכים בעלי חיים על מנת לשמור על המגוון הביולוגי. יש להימנע משימוש בצמחים פולשים ולשתול צמחייה המשביחה את האדמה.

בפארקים ציבוריים ניתן לשתול עשבי תיבול כמו רוזמרין וזעתר ולנטוע עצים שורשיים ים תיכוניים כמו זיתים, ברושים, אלונים ועצי פרי. לגבי עצי אורן ישנה סכנה של תוואי התהלוכה ולכן אלו פחות מומלצים. השימוש של העיריות במשאבי הטבע צריך להיות מושכל על מנת לא לפגוע בבעלי החיים ובאדם והתפקיד שלנו כציבור הוא לשמור על הקיים.

 

כיצד הציבור תורם לגינון הציבורי?

לסיכום, כחלק מהשמירה על המרחב הציבורי והסביבה, יש לנהוג על פי הכללים. כלומר, להשליך את האשפה לפחים הפזורים בפארקים, לאסוף את הצואה של הכלבים מהמדשאות, לשמור על המתקנים הפזורים בשטח ולהתחשב באחרים מבחינת הרעש בעיקר בשעות הלילה.

 

תוכן עניינים