גינון שיחים

מחפשים שירותי גינון שיחים? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

אז מה בעצם ההבדל בין שיחים לעצים, צמחים שונים או פרחים? איך צריך לטפל בזה ומה הדברים החישובים ביותר שצריך לעדת על גינון שיחים תחת השמש הישראלית הקופחת?  הנה מספר חוקי אצבע חשובים שחייבים לדעת כשזה נוגע לגינון שיחים

מה זה בכלל שיח?

השיח המצוי יהיה בדרך כלל בגובה של עד שני מטרים ולא יותר, כך למעשה ניתן להבחין בצורה הברורה ביותר בין שיח לעץ. השיחים בדרך כלל יהיו בעלי מספר רב של ענפים ולא בעלי גזע אחד ברור שממנו מתחילה הצמיחה. עם זאת, אלו אינם חוקים קבועים וניתן יהיה למצוא גם שיחים מסוגים שונים בעלי גזע או אפילו גבוהים יותר משני מטר. הכל תלוי במקום שבו ניצן ההתחדשות שלהם נמצא. במידה והוא נמצא בגובה בין מטר וחצי לשתי מטרים, הצמח יוגדר סוג של שיח.

 

מה צריך לדעת לפני שרוכשים שיח?

באופן כללי, רצוי לדעת על הצמח שרוכשים, כל צמח שהוא, כמה שיותר. זה נכון פי כמה וכמה כשמדובר על שיחים. נסו לברר ככל הניתן איך השיח עתיד להשתלב עם צמחים אחרין, מה קצב הגידול שלו, איזה התאמה אקלימית הוא צריך, כמה חשיפה לשמש מיטבית עבורו, מה תוחלת החיים הממוצעת הצפויה, מה הצבעים שהוא מפריח, איזה תחזוקה נדרשת מבחינת גינון שיחים בסביבתו וגינון שלו. חשוב לדעת את על אלו טרם רכישת שיח העל מנת לבחור נכון את השיח ואת המיקום בו מתכננים לשתול אותו.

 

קצב הצימוח של השיח

אף על פי שכבר נאמר שזה אחד הדברים שצריך לדעת לפני שרוכשים שיח, חשוב להתעכב על עניין קצב הצימוח של השיח. אחד הדברים החשובים ביותר שצריכים להוביל את הבחירה של השיח אותו בוחרים לשתול הוא הבנה של הצמיחה שלו. קצב הצמיחה של כל שיח שונה וצריך לקחת בחשבון שצמח עם גידול מהיר יחסית יצריך עבודת גינון שיחים וגיזום קבוע במקום באופן תכוף יחסית.

כבר קרו מקרים של אנשים שרכשו שיח קטן שהם אהבו ללא בדיקה קודמת ולאחר שתילה, תוך פרק זמן קצר יחסית, השיח גדל להיות ענק והשתלט על חצי מהגינה. זאת הסיבה שיש לבדוק טרם הרכישה לאיזה גודל צפוי להגיע השיח ולבצע את הרכישה בהתאם לתוואי השטח בגינה ולצמחים האחרים בה.

 

מיקום השיח בגינה

עניין נוסף שצריך להבין לעומק לפני שבוחרים שיח ולפני שמתחילים לעסוק בגינון שיחים בגינה הפרטית הוא המיקום המדייק בו הצמח עתיד להישתל. שיח יכול להיות כזה שצריך אור שמש רב או כזה שבשמש ישירה הוא לא ישרוד, לכן צריך לעמוד על כמות החשיפה לשמש שצפויה לשיח. כמו כן, ישנם שיחים שישתלטו במהירות על מיקומם של צמחים אחרים ויהרסו אותם בדרך לכן חשוב לדעת זאת טרם השתילה כך שיהיה ניתן למקם אותם במקום שונה בגינה. כשמבינים איזה צמח רוצים לשתול השלב הבסיסי ביותר הוא להבין איפה הכי חכם לשתול אותו.

 

הכל עובר חביבי

אחד היתרונות הבולטים של גינון שיחים אל מול עבודה עם עצים גדולים היא העובדה שגם בחירה לא טובה של שיח יכולה להיות מתוקנת בקלות יחסית. בניגוד לעצים שקשה מאוד יהיה לשנות את מיקום בגינה או להחליפם, שיח יהיה קל יותר לשינוי. מעבר לכאב הלב שכרוך בדבר, ניתן  בקלות יחסית לעקור שיח מהאדמה ולשתול אותו במקום אחר.ניתן באותה הדרך גם להוציא שיח ולהחליפו בשיח אחד שיצמח יחסית במהירות, בניגוד לעצים שקצב הצמיחה שלהם איטי יחסית. כמובן שלא מומלץ לעקור באופן קבוע שיחים מאחר וזה פוגע בהם, אבל זאת אפשרות במידה ונעשתה איזה שהיא טעות.

 

מטפס או מתפרס

כמות האפשרויות, כשזה נוגע לשיחים, היא בלתי נגמרת. אף על פי כמות אדירה של סוגים שונים של שיחה, כן ניתן לחלק אותם בכלליות לשני סוגים עיקריים. שיחים שמתפרסים ושיחים שמטפסים. למרות שישנם אלפי סוגים של שיחים שיענו כמעט על כל צורך, כדאי לבחור את הצמח שרוצים לשלב בגינה על פי פרמטרים אלו. אם ישנה גינה קטנה יחסית או שיש צורך בגדר חיה או צמח שיטפס על אחד הקירות, זה הזמן לבחור בשיח מטפס. אם מחפשים שיח שיתפוס מקום ויהפוך אותו ירוק ויפה יותר, שיח מתפרס זה הכיוון הנכון יותר.

 

שיחים ירוקים ושיחי פרח ופרי

כאמור, גינון שיחים כולל בתוכו מגוון אדיר של אפשרויות ושל שיחים שונים. אפשרות חלוקה נוספת בניהם היא שיחי נוי ושיחי פרי. חלק מהשיחים יצמיחו פירות מאכל, חלקם יפריחו פרחים מהמים בגוון צבעים שונים וחלק מהם פשוט יישארו ירוקים ויאירו את הגינה בירוק. צריך לדעת לבחור מה רוצים להניח איפה. שיח פרי יהיה כזה שצריך טיפוח רב יותר מאחר ויש לקטוף את הפירות שהוא מצמיח ולא הם יפלו על רצפת הגינה וירקבו. כך גם שיחים עם פרחים מבקשים גינון רב יותר, צריך לגזום אותם יותר ולטפל בפריחה על מנת שלא תנשור על כל אדמת הגינה.

 

רק אהבה תנצח

לא מעט מאוהבי הצמחים יספרו שכל מה שעציץ קטן צריך זאת טיפה של אהבה. אולי מדובר במילה גדולה מדי עבור צמחים, אבל בהחלט צריך לזכור שכל שיח, כמו כל צמח שהוא, צריך איזה שהיא תשומת לב. כאשר שותלים שיח בצורה מבוקרת והוא איננו נוצר בטבע, הוא אכן צריך תשומת לב, או במילים אחרות, סוג של אהבה. אם זה בהשקיה, גיזום, גינון, דישון ומיקום נכון. תשומת הלב שמושקעת בתנאים של השיח תהיה גורם קובע בחייו של הצמח והיא זאת שתקבע האם הוא ישגשג או לא ישרוד.

 

תוכן עניינים