החלפת ממטרות

מחפשים שירותי החלפת ממטרות? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

ממטרות הן כלי השקיה המיועדים לפזר מים בצורה שווה ומעגלית על שטח רחב. הפעולה שלהן נעשית באמצעות לחץ כדי שיתיזו רחוק ובצורה סיבובית. חקלאים משתמשים בממטרות להשקיית שדות, מטעים וחממות. בגנים ציבוריים הן יעילות לכרי הדשא וכמו כן לאנשים פרטיים בעלי גינות גדולות ומדשאות. גם בתעשייה משתמשים בהן לצורך קירור מכשירים. ניתן לרכוש ממטרות פשוטות, ממטרות נמוכות, ממטרות יתד וסוגים נוספים. הממטרות הפופולריות הן בעלות יתד וראש התזה שמסייע להגבהתן ולכן הן מתאימות יותר לשטחים גדולים. כאן תקבלו את המידע על תיקון והחלפת ממטרות.

 

מה ההבדל בין ממטרות, מתזים וטפטפות?

ממטרה מתיזה סילון מים רצוף ומפזרת אותו בתנועה מעגלית על שטח צמחייה גדול. המתז מתיז כמה סילונים והטפטפות מפזרות מים בצורה קווית או מעגלית (כפי שמסדרים אותן) מתוך צינור בכמויות קטנות ועל פי הצורך. כלומר, כל צמח מקבל את כמות המים הדרושה לו בצורה איטית וחסכונית. כל המכשירים הללו מעניקים פתרונות השקיה אחידים ואין הבדלים ביעילות שלהם.

יחד עם זאת, על פי החוק מ-2,008 לא ניתן להפעיל את הממטרות בשעות הבוקר בשל משבר המים בישראל, אך ניתן להפעיל את הטפטפות. בנוסף, מאחר והממטרה מסתובבת היא מושפעת מהרוח וכך פיזור המים יכול להשתנות. הממטרה שוטפת גם אבק בשבילים ולכן היא יעילה אף לצורך ניקוי.

 

סוגי ממטרות נפוצים

הממטרה הפופולרית ביותר היא ממטרת גזרה המכונה גם פטיש או מזחלת מאחר והיא צמודה לגוף המדמה אובייקטים אלו. באמצעות מערכת השקיה או פתיחת הברז היא עושה עבודה מצוינת בצורה אחידה. סוג נוסף הוא ממטרת 9 המצבים. זוהי ממטרה המתאימה לשטחים צורניים כמו מלבן, ריבוע ועיגול. סוג אחר הוא ממטרת מזחלת פשוטה. המתזים גם הם סוג של ממטרות למרות שהם מתיזים כמויות מים יותר קטנות בצורה מעגלית ואינם אגרסיביים כמו הממטרות הרגילות.

 

מתי תשתמשו בממטרות?

כאשר מתכננים להקים גינה אי אפשר לדעת את הכמות המדויקת של המים לה זקוק הצמח כיוון שזה תלוי במיקום ובחשיפה לשמש או לצל. ישנם צמחים הזקוקים להשקיה יום יומית וכאלו שמשקים 3 פעמים בשבוע. בקיץ, למשל ההשקיה תהיה בתדירות גבוהה יותר.

כשמדובר בדשא ההשקיה שלו יכולה להיות על בסיס יום יומי במידה ואינו איכותי ולחילופין פעם בשבוע או עשרה ימים אם הוא איכותי. מה שכן ניתן לדעת הוא שהממטרות יהיו יעילות יותר להשקיית הדשא והטפטפות באופן ממוקד יותר לצמחייה האחרת. עוד ידוע שמערכת השקיה ממוחשבת תהיה עדיפה כיוון שיהיה ניתן לשלוט על זמן פעולת הממטרות ועל הפעלתן. אם אתם לא בבית הן יעבדו בצורה אוטומטית וכך גם תחסכו מים.

 

שעות מומלצות להפעלת הממטרות

מאחר וחל איסור להשקות באמצעות ממטרות בשעות הבוקר ההשקיה תהיה יעילה יותר בין 4:00-7:00 בבוקר. אם תשקו את הגינה בערב הצמחים יכולים להיפגע ממחלות ומבקטריות. בבוקר גם תמצאו בגינה חלזונות שהלחות גורמת להם לצאת מוקדם בבוקר. סיבה נוספת היא שהצמחים כל היום חשופים לשמש והלחות לפנות בוקר תסייע להם לשמור על הרטיבות ולא לנבול.

 

יעילות הממטרות לכרי דשא

כאשר מתקינים בגינה מערכת השקיה אוטומטית מחברים את הקווים שלה לברזים האחראים על סוגי השקיה שונים. למשל, ברז אחד מחובר לטפטפות באזור מסוים בגינה וברז אחר אחראי על הממטרות בדשא. ההשקיה של הדשא באמצעות ממטרה מאפשרת כיסוי שטח נרחב ולחץ מים בשונה מטפטפות.

במילים אחרות, לדשא דרוש לחץ מים של 4 אטמוספירות שהוא כפול מהלחץ בטפטפות. על מנת שהממטרה תהיה יעילה צריך לפצל את הצנרת על פי כמות הממטרות או המתזים הדרושים להשקיה בהתאם לשטח לו הם מיועדים. אם לא פועלים בצורה זו יתכנו תקלות הנובעות מההתקנה.

 

תקלות בממטרות

מאחר והמתזים הם סוג של ממטירים התקלות מיוחסות גם להם. עלולות להיות תקלות הנובעות מבלאי או מהתקנה לא נכונה שלהם. כאשר מתקינים את הממטרות הגובה שלהן צריך להיות אפס על מנת שלא יפגעו בבני הבית שעוברים בגינה. יש לממטרות קפיץ שעולה למעלה כאשר מפעילים את ההשקיה ובסיומה הוא חוזר למקומו.

אם הממטרות מותקנות באופן גבוה יותר הקפיץ יכול להישבר ממכה של מעבר אנשים או ממכסת הדשא. לממטרות יש אורך חיים של בין 5-10 שנים בתנאי שמנקים את הסנן שלהן באופן קבוע ושוטף. למרות זאת, אם לא מותקן בשיבר הראשי סנן זה ישפיע על הקפיץ שלא יעלה והממטרה גם לא תבצע את התנועה הסיבובית שלה או כלל לא תפעל.

 

תיקון והחלפת ממטרות

תיקון ממטרות אינו חריג מתיקון של אמצעי השקיה אחרים או מערכת השקיה אוטומטית. תיקון ראש מתז עולה בין 40-50 ₪ ומחירו של ממטיר הוא בין 50-80 ₪. התקנת ראש מתז חדש כולל העבודה יעלה בין 250-400 ש"ח ולכן מומלץ להחליף אותו גם אם יש לכם מספר ממטרות בגינה.

 

כיצד יסייע לכם שירות תיקונים והחלפת ממטרות?

מלבד החלפת חלקים וממטרות, שירותי חברת הגינון מעניקים סיוע בתיקוני מערכות השקיה על מנת שיהיו תקינות ואתם תחסכו במים. כך תוכלו לנהל את ההשקיה בגינה בצורה מיטבית, לספק מים לכל הצמחייה ולהגיע לאזורים יבשים. התיקונים מתמקדים בנזילות מים, פיצוץ בצנרת, חלקים שיצאו ממקומם, שברים, חיבורים וכיוצא בזה.

לעיתים ישתלם לכם להחליף את הממטרות, המתזים והטפטפות ולחדש אותם אם אינם ניתנים לתיקון. מומלץ להשוות מחירים בין חברות שירותי הגינון השונות ולקבל סיוע מקצועי, איכותי וזמין שלהם. לסיכום, הגינה שלכם צריכה לקבל מים בצורות שונות. הדשא צריך לחץ מים גדול יותר ולכן תתאים לו השקיה בממטרות ואילו העצים, השיחים, הפרחים וגינת הירק יוכלו להסתפק בכמות הדרושה להם באמצעות טפטפות.

 

תוכן עניינים