התקנת מערכת השקיה

מחפשים התקנת מערכת השקיה? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

כל מי שיש לו גינה ואין לי מערכת כזאת חולם עליה. מערכת השקיה שכל מה שצריך כדי להשקות את הצמחים בחצר זה פשוט לפתוח ברז. היא פשוטה, זולה מבעבר וזמינה הרבה יותר – הכירו את מערכת ההשקיה כמעט כל בעלי הגינות הפרטיות בישראל מחזיקים מערכת השקיה אוטומטית או ידנית. מי שאין לו מערכת מוסדרת יהיה חייב לשלוף את הצינור לפחות פעם בשבוע, בחום הישראלי הקיצוני, לעמוד ולהתחיל לשטוף היטב את כל החצר כדי שהמים יגיעו לכל הצמחים והפרחים. זאת בדיוק הסיבה שמי שלא הייתה לו מערכת השקיה בבית ירצה מערכת כזאת. ולמה לא בעצם? מדובר במערכת שמקלה משמעותית על החיין, חוסכת זמן יקר, חוסכת משמעותית במים ויודעת להגיע אל תוך המקומות שזרם מים מצינור יכול לפספס. בקיצור, מצב בו כולם מנצחים. בעיקר הפרחים וצמחים שגדלים בגינה. 

 

חסכון משמעותי בזמן

ישראלים רבים שעדיין אין להם מערכת השקיה או כאלו שכרגע בונים ומתכננים את החצר שלהם נוהרים לאנשי המקצוע ומבקשים התקנת מערכות השקיה. ישראל היא מדינה חמה במיוחד, רוב הימים בה הם ימי שמש וקרינת השמש חזקה ויכולה לרסק צמחים בכמה ימים במידה והם אינם מצוננים ומקבלים מים בקביעות. לנהל תחת משטר האימה הזה את הגינה למי שאין לו מערכת השקיה זה עניין לא פשוט בכלל. הרעיון של שילוב מערכת השקיה והסיבה שרבים כל כך בוחרים להתקין אותה היא קודם כל החיסכון שהיא מביאה.

מדובר בפער אדיר של חסכון מכמה בחינות שונות. הבחינה הראשונה היא כמובן החסנון של הזמן של האדם שצריך לעמוד, תחת השמש הישראלית, ולהשקות את כל הצמחים בגינה מצד לצד. כשמדובר בגינה לא קטנה, המלאכה הזאת הופכת ארוכה ומייגעת במיוחד.

 

חיסכון אדיר במים

יתרון נוסף של התקנת מערכת השקיה בגינה הוא כמובן החיסכון האדיר שאפשר לבצע בזכותה במים. מדינת ישראל היא לא מדינה עם המון מים וכמו שלימדו אותנו בבתי הספר, כל טיפה חשובה. בניגוד להשקיה בעזרת צינור, במערכת הקשיה מתוכננת ניתן לחסוך במים בצורה ניכרת. התכנון המוקדם של המערכת מוודא שכמות המים המדויקת שהצמח צריך תגיע עד אליו, בשונה מהצורה הרנדומלית שהצינור מפיק.

לא רק כך, אלא גם רבות ממערכת ההשקיה השונות משלוות שימוש בטפטפות, בהם המים המופקים הם המינימום המדויק שהמצח זקוק לו. החיסכון במים בשימוש בטפטפות או מערכות השקיעה מוסדרות הוא לא יאמן, כשבוחנים אותו אל מול שימוש בצינור. החסכון הזה בא לידי ביטוי גם כמובן בתשלום עבור המים בסופו של החודש.

 

טיפול בכל צמח ופרח

אחד היתרונות שאנשים נוטים לשכוח ולא לקחת בחשבון כשהם חושבים על התקנת מערכת השקיה היא היכולת המופלאה של מערכת מתוכננת היטב להשקות כל צמח, שיח, עץ או פרח, על פי הצרכים שלו. עצים גדולים למשל זקוקים מן הסתם ליותר מים מאדנית פרחים קטנה.

בעזרת מערכת השקיה מקצועית ניתן יהיה להקצות כמויות מים שונות בין  הצמחים בגינה. כך יהיה ניתן לוודא שהצמחים שצריכים הרבה מים מקבלים אותם ואילו הקטנים לא יוצפו בכמות מים שלא מתאימה להם. הגמישות הזו בכמות המים, שניתנת רק בעזרת שימוש במערכת השקיה, עוזרת לצמחים השונים בגינה לקבל את הצרכים שלהם ולשגשג לאורך זמן רב יותר.

 

מה צריך לקחת בחשבון טרם התקנת מערכת השקיה

התשובה לשאלה הזאת מורכבת יחסית. אף על פי מה שרוב האנשים חושבים, ישנן מגוון מערכות השקיה וכל אחת מהן מתאימה עבור צרכים אחרים. זאת הסיבה שצריך טרם ההתקנה להבין בדיוק מה הצרכים ולהתייעץ עם איש מקצוע מומחה בתחום. על פי הצרכים של הלקוח הוא ידע להתאים את המערכת הנכונה ביותר.

השיקולים שצריך לקחת בחשבון הם סוג הקרקע בגינה, איזה סוג מערכת השקיה רוצים(אוטומטית או לא), באיזה מים יעשה שימוש(מותפלים או רגילים), מה תוואי הקרקע וכמה אורך של מערכת השקיה צריך, מה המגבלות הטכניות באזור והאם ישנם מבנים קרובים, מה האקלים באזור וכולי.

 

שילוב איש המקצוע

כאמור, כדאי לשלב את איש המקצוע עוד בשלבי התכנון. לא רק כיוון והוא ידע להתאים את המערכת המתאימה ביותר לצרכים של הלקוח, אלא גם כי הוא יודע לחזות צרכים נוספים שהלקוח לא יודע שצריך בכלל. איש המקצוע ידע בדיוק איפה אפשר להשתמש בטפטפות ואיפה לא, איך עוזרים לגינה לייצר קליטת מים טובה יותר באדמה, כדי שהצמחים ישגשגו.

הוא גם ידע לבנות את תוכנית ההשקיה הנכונה ביותר מבחינת המגוון של הצמחים השונים בתוך הגינה. דבר שרוב בעלי הגינות לא יודע לקחת בחשבון. הוא גם ידע כמה מים צריך להקצות עבור השקיה של גינה בגדלים שונים וכמה חומרים וצינורות יהיה צריך על מנת להגיע לתוצאה הרצויה.

 

עשה זאת בעצמך?

בגינה קטנה, יכול להיות שאדם ממוצע עם ידיים טכניות טובות יהיה מסוגל לבצע התקנת מערכת השקיה מלאה בעצמו. עם זאת, ככל שהגודל עולה, העבודה תהיה מורכבת יותר. כך גם במידה והצמחים הם יותר מורכבים או שמערך הגינה מורכב יותר. בגינות כגולות או מורכבות במיוחד מאוד לא מומלץ לעשות זאת לבד. עם זאת, גינות קטנות יחסית שלא מצריכות הרבה מדי הבנה או השקעה בהחלט יכולות פרויקט עשה זאת בעצמך נחמד עבור חובבי העניין.

צריך לזכור לקחת בחשבון שעושים את זה לבד יכולות להיות לא מעט טעיות בדרך, דברים שלא זוכרים לקחת בחשבון והפתעות נוספות. אלו מתאימים עבור גינה קטנה, בה הנסקים לא יהיו גדולים במיוחד. הדבר שונה לחלוטין כשמדובר על גינה גדולה או גינה מושקעת, בה כל טעות עלולה להיות קריטית.

 

תוכן עניינים