שתילת עצי דקל

מחפשים שירותי שתילת עצי דקל? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

עצי דקל ממשפחת הדקליים הם עצים עתיקים הקיימים כבר מיליוני שנה וגדלים בעיקר בג'ונגלים, יערות גשם ואזורים מדבריים. יש יותר מ-2,500 זנים ו-200 סוגים. חוקרים זיהו אותם על מאובנים באמצעות אבקני הפרחים שלהם ולכך העריכו את תקופת קיומם. בעבר וגם היום הגזעים שלהם שימשו לבנייה, הענפים לסכך והעלים ליצירת חבלים, כובעים, מברשות, נייר ומחצלות. כיום חלק מהזנים שלהם נמצאים בהכחדה אך זה לא מונע מלגדל אותם בארץ בה ניתן למצוא כ-181 זנים מתורבתים. לשתילת עצי דקל בגינה ישנם יתרונות רבים עליהם נפרט כאן.

 

היתרונות של שתילת עצי דקל בגינה

בישראל חקלאים רבים מגדלים דקלים באזור ים המלח והערבה, בבקעה ובעמק הירדן. הסיבות לכך נעוצות ביתרונות הרבים שלהם. הלולבים שלהם משמשים אותנו בחג הסוכות, התמרים משמשים אותנו למאכל ולמרפא, המראה הגבוה שלהם מוסיף לנוף ולעיצוב הגינה או השדרה, הם חסכוניים במים ואינם דורשים תחזוקה רבה.

באופן כללי ניתן להכין מהפירות שלהם מטעמים כמו סילאן, לבבות דקלים, סוכר, דונג, יין, שמן ולהפיק שנהב צמחי מהעלים שלהם לייצור תכשיטים. גם מעצי הקוקוס שהם מאותה משפחה ניתן להפיק הרבה אך הם אינם מתאימים לגידול בארץ.

 

אילו זנים של עצי דקל פופולריים בארץ?

בישראל מגדלים את התמר המצוי והדום המצרי. גובהו של דקל התמר מגיע למעלה מ-20 מטר והוא גדל על מנת למכור תוצרת שהיא התמרים ולמטרות נוי. הדום המצרי שהגזע שלו מתפצל וגובהו כ-15 מטר גם מניב פירות ולכן החקלאים מגדלים אותו. כאשר המטרה היא שתילת עץ דקל לצרכי נוי מומלץ לנטוע תמר קנרי, וושינגטוניה והוויאת בלמור, אך גם ישנם מינים אחרים מתאימים כמו דקל טבעות, שמרופס, רובלינו, משולש, ביסמרקיה נוביליס, דקל ננסי ועוד.

 

שתילת עצי דקל

כאשר רוכשים עצי דקל לגינה מומלץ לרכוש אותם מוכנים לשתילה אחרי שטופלו נגד פטריות ומזיקים. הנזק הגדול ביותר בדקלים נעשה על ידי חדקונית הדקל האדומה. את הדקל יש לנטוע באדמה מדושנת בלי פסולת או תוספות אחרות שעלולות להזיק לעץ. כדי לנטוע את העץ בגינה יש לחפור בור בעומק והיקף של 1.5 מטר, למלא אותו ב-20 ס"מ של חול מתוק ולמלא את מחציתו במים לפני שמכניסים אליו את העץ.

לאחר מכן יש לכסות את הבור באדמה מבלי להדק אותה כפי שעושים בנטיעת עצים אחרים. האדמה מסביב לעץ צריכה להיות מאוד לחה ולכן משקים אותה פעם ביום במשך 3 ימים, לאחר מכן מפסיקים להשקות ולאחר כשבועיים משקים פעם בשבוע בכמות של כ-300 ליטר. ניתן אף לחלק לפעמיים בשבוע ואז להשקות כל פעם ב-150 ליטר. בעונת הגשמים אין צורך בהשקיה.

לאחר שחולפת שנה העץ מתבסס בקרקע ואז מגבירים את ההשקיה השבועית ל-350 ליטר. בגינות בהם יש מדשאה, עצים אחרים וגינות נוי וירק, אין צורך להשקות ישירות את עץ הדקל כי הוא יספוג את המים מהגינה. יש לדאוג מדי פעם לגיזום העץ כדי לחדש את הצמיחה שלו. בדרך כלל גוזמים את הכפות לקראת סוכות ואז הענפים משמשים כסכך לסוכה.

 

איך לטפל במזיקים?

עץ הדקל עלול להיפגע מעודף מים, קרה, ציפורים, עטלף הפרי, עכברים וחולדות, ריקבון של השורשים, פטריות ותולעים המכונות נמטודות. התוקפים העיקריים של העץ הם חיפושיות, עש, צרעות וארבה שפוגעים בעלים, בגזע ובפירות וטרמיטים הפוגעים בשורשים. אך האויבת הגדולה היא חדקונית הדקל האדומה, חיפושית שמטילה ביצים בתוך הגזע וזחליה אוכלים את העץ וממיתים אותו.

למרות זאת, אין להדביר ולרסס את העץ וסביבתו בשנה הראשונה. הדרך היחידה להיפטר מהחדקונית בצורה יעילה היא באמצעות הדברה של העץ מהצמרת ומטה. שיטה זו מכונה הגמעת צמרות והיא מומלצת על ידי משרד החקלאות.  שיטות נוספות הם ריסוס של טוטם, איפון או מוספילן שגם הם חומרים כימיים.

יחד עם זאת, ישנה אפשרות להציב מלכודות שהפיתיון הוא תולעי נמטודות וכך אין צורך בחומרי הדברה. כדי לזהות את החדקונית יש לשים לב אם יש חורים בגזע, שרף, כותרת עץ הנוטה הצידה ואפילו קולות כרסום.

 

עצי דקל ננסיים לגינה

אנשים רבים בוחרים בסוגי דקל ננסיים לגינה על מנת שלא יתפשו הרבה מקום אך ישדרגו את מראה הגינה. מדובר על עצים בגובה של 3.5 מטר שכפותיהם קצרות. מהם ניתן לבחור בדקל עבותי או דקל קטן כמו דקל התמרים הפיגמי שגזעו קוצני. אם הגינה שלכם מעוצבת בעצים סובטרופיים הוא ישתלב יפה בגינה וניתן לגדל אותו אף במיכל נאה. בנוסף, עץ מסוג דקו פינו מאוד יפה לגינה ועמיד לתנאי קור.

הוא אומנם צומח לאט אך מגיע לגובה של עד 6 מטר והפריחה שלו כתומה, אדומה, צהובה או לבנה. עץ ננסי נוסף הוא משולש דק ולמרות שנחשב לזן בינוני הכפות שלו באורך 2.5 מטר, צורתן משולשת והוא מאוד יפה למראה בצד האחורי של הגינה לצד עצים סובוטרופיים.

גם דקל הגמד הים תיכוני הוא זן קטן המתאים לאקלים חם או ממוזג וכפותיו בצורת מניפה. רוב הדקלים הננסיים מתאימים לגידול במכלים. חשוב לבחור מיכל, בין אם עציץ ובין אם אדנית, בנפח הגדול פי 3 מנפח העץ כאשר רוצים למטב את שטח הגינה. בכל מקרה אין להשתמש במכלים שאיתם מגיעים העצים.

לסיכום, עצי דקל נושאים בעלויות נמוכות ומוסיפים הרבה חן לגינה. מספיק להוסיף עץ דקל אחד ננסי וליהנות מאווירה טרופית ואלגנטית שתשדרג את המראה החיצוני של הבית ותהווה רקע נוף מרענן לגינה. כל שעליכם לעשות הוא לרכוש עץ בריא במשתלה ולקבל ייעוץ מגנן מקצועי שיסייע לכם להקים גינה עשירה המתאימה לצרכים ולטעם האישי שלכם.

תוכן עניינים