שתילת עצי זית

מחפשים שירותי שתילת עצי זית? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

את עץ הזית מכירים הילדים כבר מגיל הגן מסיפור תיבת נוח, נס השמן בחנוכה, נטיעת עצים בט"ו בשבט, כחלק מסמל המדינה ומסמל צה"ל, ממרד בר כוכבא וכאחד משבעת המינים. זהו העץ הפופולרי ביותר בישראל המסמל שלום, אהבת הארץ ושורשיות עמוקה למקום. מדובר על עץ עם נוכחות שקיים כבר אלפי שנים ממנו ניתן להפיק תועלת לאדם ולכן הוא נפוץ בגינות רבות ולא רק במרחב הציבורי.

 

הכירו את עץ הזית

כאחד ממשפחת הזיתיים וכעץ ירוק עד, הזית האירופאי גדל באזור אגן התיכון בשטחי הבר. למרות זאת, מגדלים אותו גם במטעים ובגינות ציבוריות ופרטיות. אם בשנים עברו הזיתים והשמן שמפיקים ממנו שימשו למאכל, קוסמטיקה ולתרופות, היום הוא גם מהווה חלק בלתי נפרד מהגינה הים תיכונית או האקולוגית כעץ נוי. מדובר על עץ חזק ויציב למפגעי מזג האוויר, לגיזום יתר ולשריפות.

יש לו גם יכולת להתעורר לחיים ולהצמיח ענפים בריאים וחדשים. מאחר ויש לו יתרונות מבחינת תפוקה ואריכות ימים רבים, חיסכון במים, אי דרישה לתחזוקה ואף העלאת ערך בית המגורים, מומלץ לנטוע אותו בחצר הבית וליהנות מצילו ופירותיו.

 

התפתחות פירות עץ הזית

האם ידעתם שהזיתים הנקטפים במסיק הם אלו שצמחו על העץ שנה קודם לכן? זאת מאחר ומחזור החיים שלהם הוא שנתיים. כלומר, בשנה הראשונה צומח הזית וככל שמדשנים אותו יותר הוא מגביר את הצמיחה שלו בעיקר כשהטמפרטורה נעה בין 18-24 מעלות. בקיץ מפסיקה הצמיחה אך היא מתחדשת שוב בסתיו. בשנה השנייה העץ מלבלב בתקופת האביב לאורך חודשיים ואז הפרי מתפתח.

ההאבקה שלו נעשית באמצעות הרוח והוא בונה את הגלעין הקשה בפרי עד שמשיר את פירותיו. זאת הסיבה שהוא זקוק להשקיה שוטפת. בין החודשים אוקטובר עד דצמבר ניתן למסוק את הפירות וכך הוא ממשיך להתפתח ולייצר פירות חדשים.

 

מה צריך לדעת לפני ששותלים עץ זית בגינה?

לאור העובדה שעץ הזית יכול להגיע לגובה של 6 מטר ולהתרחב ל-3 מטר, יש לקחת בחשבון שהוא צריך מקום בגינה. מומלץ לא לשתול לידו עצים נוספים. כלומר, שורשיו מסתעפים ולכן הוא צריך לעמוד במרכז הגינה ולא בסמוך לצנרת או ליד הרחוב או המדרכה. חשוב גם לקחת בחשבון שהעץ מלכלך את הגינה וכתמי שמן שלא ניתן להסיר יכסו את המרפסת או הפרגולה אם הוא סמוך אליה.

כאשר מבצעים את המסיק בזמן ניתן למנוע את הלכלוך אך בכל מקרה יהיו פירות שינשרו ולכן חשוב שתהיה רק אדמה באזור שלו. נטיעת העץ מחייבת אף אזור בו הוא יקבל הרבה שמש ולכן אין לנטוע אותו בסמוך למבנים שיסתירו לו את השמש. את עץ הזית ניתן לנטוע על כל סוג של אדמה מאחר והוא סתגלתן וחזק. יחד עם זאת, חשוב שהאדמה תהיה עם ניקוז ואוורור מיטבי. בנוסף, לפני שרוכשים שתיל של עץ זית מומלץ לבדוק שבני הבית אינם אלרגיים לפריחה שלו.

 

תהליך שתילת עץ זית בגינה

את עץ הזית מומלץ לנטוע במרווח של 2 מטר מעץ אחר. לאחר שמעבדים את האדמה ומדשנים אותה יש לחפור בור עמוק, להטמיע בו דשן אורגני או קומפוסט ולהניח את השתיל. מכסים את השורשים באדמה ומהדקים אותה. לאחר מכן יש להשקות את האזור ולעשות גומה מסביב לשתיל שקוטרה 3 מטר.

מבחינת השקיה בהתחלה משקים את השתיל בהרבה מים כל יומיים. לאחר שהוא נקלט באדמה תוכלו לוותר על ההשקיה בחורף ובקיץ להשקות אותו מספר פעמים. את מערכת ההשקיה, בין אם אלו טפטפות ובין אם צינור, יש לכוון לגומה בה שתלתם את העץ.

 

טיפוח עץ הזית בגינה

כאשר העץ גדל יש לגזום אותו רק פעם בשנה או במידת הצורך. אם יש צורך לגזום עדיף לעשות זאת לאחר המסיק וכך לעודד את העץ להצמיח פירות חדשים. את הגיזום מבצעים עם מספריים מיוחדים או מזמינים שירותי גינון. הגנן יידע כיצד לרווח בין הענפים כדי שקרני השמש יגיעו לכל חלקי העץ. כדי שהעץ יצמח בצורה בריאה יש לדשן אותו כל 3 חודשים. יחד עם זאת, מומלץ לקבל הוראות מהמשתלה בה רוכשים את העץ.

הדשן הטוב ביותר עבור עץ הזית הוא דשן עם הרבה חנקן, זרחן ואשלגן. בנוסף ולמרות שעץ הזית עמיד בפני מזיקים יותר מעצים אחרים, עדיין העלים שלו עלולים לחלות ולכן מומלץ להדביר אותו בחומרים ידידותיים לסביבה על פי המלצת המשתלה. כל תהליך הטיפוח של העץ יביא לכם בסופו של דבר פירות כבר בשנים הראשונות ולכן חשוב לתחזק אותו בצורה איכותית וחכמה.

 

אילו זנים של עצי זית מתאימים לגינה?

אם החלטתם להפיק מהזיתים שתקבלו שמן עדיף מראש לנטוע זנים כמו זית סורי המתאים לגידול בשפלה, בגליל ובהר. הפרי שלו יחסית קטן אך עם זאת עסיסי ולכן הוא מתאים גם לשמן וגם לכבישה. בנוסף, זית ברנע שהוא זן ישראלי יספק לכם פירות רבים כיוון שהצמיחה שלו מהירה בעיקר לגובה, אך יש להשקות אותו הרבה יותר בקיץ. מפירותיו ניתן להפיק שמן מעודן יותר מהזן הסורי.

סוג אחר בשם נבאלי בלאדי נותן פירות אך פחות מהזן הסורי וניתן להכין מהם שמן בכבישה קרה הנחשב לאיכותי מאוד. את פירותיהם של זן האסקל הישראלי וזן הקורוטינה ניתן לאכול ולהפיק מהם שמן. לעומתם, הזן היווני קלמטה מתאים לשמן בכבישה או לשמן ארומטי שטעמו משובח. כל הזנים הללו מתאימים לגידול בכל אזור בארץ למעט הזן הסורי שמתאים יותר לגידול בצפון.

לסיכום, שתילת עץ זית בגינה היא בחירה נבונה בשל הדומיננטיות של העץ, השורשיות, הערכים שהוא מביא, הפירות והשמן שהוא מעניק.

 

תוכן עניינים