גינון בתים פרטיים

מחפשים שירותי גינון בתים פרטיים? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

המעבר לבית פרטי חדש הוא הזדמנות נהדרת להקים גינה יפה שתשרת את הצרכים שלכם. גם לבתים פרטיים בהם יש כבר גינה אך היא אינה מזמינה ומטופחת, תהיה סיבה לשפץ ולשפר אותה. הגינה היא חלק מהבית שהפוטנציאל שלה להפוך למקום מרכזי בשטח הבית הוא גדול ולכן כדאי להשקיע בה. ישנם אף אנשים המשקיעים בגינה מטופחת לצורך השכרת הבית לצרכי נופש או דיור ולוקחים בחשבון שמדובר בהשקעה משתלמת. גינון בתים פרטיים עוסק באלמנטים עיצוביים בהם רוצים להשקיע, בין אם מדובר בסגנון מסוים ובין אם בתוספות כמו בריכת נוי, מזרקה או דשא סינטטי וכמובן בתחזוקה שוטפת של הגינה. 

 

תכנון ועיצוב גינה בבית פרטי

לפני שמחליטים להקים או לשפץ גינה בבית פרטי צריך להחליט מה רוצים שיהיה בה בהתאם לגודל השטח שלה. האם לשתול דשא טבעי או להתקין דשא סינטטי, האם לבחור בצמחייה ים תיכונית, צמחייה טרופית או בסגנון יוקרתי כמו גן יפני, איטלקי או צרפתי בהתאם לאקלים באזור המגורים, האם להתקין בריכת שחייה, בריכת נוי עם מזרקה או נחל קטן, האם לתחום את הגינה בגדר בטון או גדר חיה, האם להתקין תאורה ופתרונות הצללה כמו פרגולה, האם להקים ערוגות של פרחי בר או פרחים מתורבתים, גינת ירק וצמחי תבלין, האם להקים גינת בר קיימא אקולוגית, מערכת השקיה משוכללת וחסכונית, מחשבון דישון, מחסן לכלי עבודה ועוד.

 

ייעוץ וקבלת החלטות

לאחר שיודעים מה רוצים שיהיה בגינה הפרטית, מומלץ  להתייעץ עם גנן מקצועי ומנוסה כדי לבדוק שאכן התוכניות ראליות. הגנן יבדוק את גודל השטח, טיב הקרקע ויוכל להציע פתרונות לגינה קטנה או גדולה בסגנון המועדף עליכם. הוא יבדוק את השיפועים והתקנת תשתיות ניקוז, חשמל ומים או נקודות קיימות שישפיעו על בחירת מערכת ההשקיה שתרכשו. כלומר, את מערכת הלחצים שתשפיע על אספקת המים. כך יהיה ניתן לדעת באיזה ראש השקיה לבחור וכמה ברזים תצטרכו.

החלטות אלו צריכות להתקבל גם בהתאם לסוג הצמחייה ולכמות המים הדרושה לה. כלומר, כשבוחרים בצמחייה מגוונת כמות המים בסוג מסוים לא תהיה אותו הדבר בסוג צמחייה אחר. למשל, שתילים חדשים לא יצטרכו הרבה מים אך תצטרכו להשקות אותם לעיתים קרובות. לעומת זאת, לעצים עם שורשים עבים תצטרכו לספק יותר מים אך לא בתדירות גבוהה. בנוסף, הגנן ייקח בחשבון כיווני אור וצל, רמת מליחות באוויר ואת עלויות התחזוקה לסוג הגינה בו תבחרו.

 

גינה בבית פרטי שקל לתחזק

בעלי בתים פרטיים המשקיעים בגינה לא מעט כסף יצטרכו גם לחשוב על העתיד ולהחליט האם הם רוצים לחסוך בעלויות התחזוקה של הגינה. מאוד קל להביא מהמשתלה כמה שתילים ועצים ולשתול אותם בצורה לא מבוקרת ואז לגלות שעלויות התחזוקה הן גבוהות. יותר פשוט, לקבל הכוונה מגנן המגיע למקום ולקבל פתרונות חסכוניים כדוגמת מערכת ההשקיה ובחירת הצמחייה. החשיבה צריכה להיות לטווח הרחוק כדי שתמלא אחר הצרכים שלכם. כך גם תדעו אם כדאי להשקיע בריצוף או בדק, בשבילים עם חלוקי נחל או אבני חצץ, בפרגולה או מקורות מים וכד'.

למשל, בחירה של עצים נשירים תדרוש מכם עבודות תחזוקה לניקוי הגינה ובחירה של עצים ירוקי עד תהיה אפקטיבית לאורך כל השנה. בחירה של צמחי בר לעומת צמחים מתורבתים תהיה גם היא חסכונית יותר מבחינת השקיה. כלומר, התחזוקה כוללת לא רק עקירת עשבים שוטים וגירוף החצר, אלא גם דישון הקרקע, שתילה, הדברה נגד מזיקים, גיזום, טיפול בדשא וכד'. למשל, בחירה של גינה בסגנון יפני או צרפתי תדרוש מכם גיזום ועיצוב פיסולי ותובעני הן מבחינת הזמן והן מבחינת העלויות. יחד עם זאת, אין גבול לעיצוב גינות ואם סגנון יוקרתי עושה לכם טוב, אין סיבה שלא תגשימו את חלומכם.

 

סגנונות גינון בתים פרטיים

גינה צרפתית – גינה הבנויה בצורות גיאומטריות וזוויות ישרות סימטריות שביניהם מפרידים שבילים. גיזום השיחים והעצים מפוסל ומדויק והיא משלבת מקורות מים, מפלים ופסלים. בגינה זו נהוג לשתול צמחייה רב שנתית, צמחי תבלין ולסדר פינות ישיבה רומנטיות ומוצלות.

  • גינה אנגלית – גינה הבנויה לגובה עם סוכת צמחים מטפסים, צמחי תבלין, פרחים חד ורב שנתיים, כרי דשא רחבים, גדרות ושערים, שבילים ופינות ישיבה.
  • גינה יפנית – גינה מעוצבת בדייקנות ושיק הכוללת שיחים ועצים הגזומים בצורות של דמויות. הגינה כוללת מקורות מים, גשרים קטנים, חלוקי נחל, שבילי חצץ, מפלים, צמחייה של עצים ננסיים, פסלים עם מאפיינים יפניים ועוד.
  • גינה איטלקית בסגנון טוסקני – המאפיין הבולט שלה הוא פיסול ומזרקות המשלבות בריכות דגים וצמחיית מים.
  • גינה אנכית – גינה חסכונית במים הניצבת בצורה אנכית על מנת שהמים יזרמו מצמח לצמח. ניתן לעצב קירות שלמים בצורה כזו בתוך עציצים או אדניות. גינה זו מתאימה לגינות פרטיות עם שטח קטן.
  • גינה טרופית – משלבת בעיקר צמחייה טרופית סבוכה, פרחים צבעוניים, אבני מדרך, ריהוט גן מעץ וכד'. לגינה כזו דרושה אספקת מים גבוהה.
  • גינה ים תיכונית – גינה המתאימה למזג האוויר בארץ ומשלבת צמחייה ארץ ישראלית חסכונית במים, צמחי בר, שבילים, בריכת נוי, עצי פרי ועוד.
  • גינת בר קיימא – גינה אקולוגית טבעית המזמנת חרקים, פרפרים וציפורים, דורשת מעט מאוד תחזוקה מאחר ומשתדלים לא לגזום אותה כשלא צריך ולא להדביר אותה בחומרים כימיים. היא חסכונית במים, יכולה לשלב גן בוטני, צמחי בר ועצים ארץ ישראליים.

 

שירותי גינון בתים פרטיים

לסיכום, גינה בבית פרטי צריכה לספק את הייעוד שלה בהתאם לטעם אישי והצרכים של בני הבית. חשוב למצוא שירותי גינון מקצועיים לצורך תחזוקה, טיפוח ומתן ייעוץ והכוונה על מנת שהגינה תהיה אפקטיבית לאורך שנים.

תוכן עניינים