גינון בתי כנסת

מחפשים שירותי גינון בתי כנסת? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

גינון בתי כנסת הכרחי על מנת שבאי בית הכנסת ייהנו מנוף עירוני מטופח ומקצת ירוק בעיניים. הכניסה לבית הכנסת מהווה מוקד משיכה של מתפללים שיעדיפו להגיע לבית כנסת יפה ומטופח מאשר לבית כנסת מוזנח. זאת אומרת שבמקרה הזה גם הקנקן חשוב ולא רק מה שיש בו. במילים אחרות, בית כנסת יכול להיות מבפנים מפואר ומרשים, אך כרטיס הביקור שלו האו הכניסה שצריכה להרשים לא פחות. לא מדובר על הקמת גינה טרופית או יפנית, אלא על נטיעת עצים עם משמעות מקראית, דשא ירוק וגינת פרחים יפה. כאן תמצאו מידע כיצד לעצב את הכניסה לבית הכנסת כדי לזמן מתפללים.

 

כיצד בנוי בית הכנסת?

לבתי הכנסת יש מבנה קבוע בו הפרדה בין גברים לנשים, כאשר בקומה השנייה מתפללות הנשים ובקומת הכניסה הגברים, למרות שלעיתים הנשים יושבות במתחם צדדי נפרד. ספסלי הישיבה ממוקמים מול ארון הקודש שהכיוון שלו לירושלים ולפניו במה בה עומד הבעל הקורא או החזן. לבתי הכנסת מגיעים מדי יום מתפללים לצורך תפילת שחרית, מנחה וערבית, בשבתות, ראשי חודש וחגים.

זאת אומרת שהם פעילים כל השנה כאשר בשבתות ובחגים מגיעים יותר מתפללים, כמו גם לאירועי שבת חתן, בר מצווה, חתונה, ברית או סעודת מנחה באזכרות. בנוסף מתנהלים בבתי כנסת מסוימים שיעורי גמרא והכנה לבר המצווה ומוסדות חינוכיים מביאים את ילדי כיתה ב' לטקס קבלת ספר תורה. לפיכך, בית הכנסת צריך להיות מתוחזק כראוי הן מבפנים והן מבחוץ.

 

גינון בתי כנסת

מבחינה חיצונית הרשות המקומית היא זו שצריכה לדאוג לגינון בית הכנסת. כלומר, לתכנן גינה בה שבילי גישה, מדשאות, עצים, שיחים ופרחים. מעבר לכך, היא דואגת לתחזוקה של הגינה בשירותים הכוללים ניקיון של הגינה, ניכוש עשבייה שוטה, הדברת מזיקים, דישון הקרקע, גיזום, טיפול וכריתה של עצים חולים, הורדת צמחייה נבולה, שתילה, התקנת תאורה, הצללה באמצעות פרגולה ועצים ומערכת השקיה חסכונית הפועלת באמצעות שעון שבת. עבודות התחזוקה צריכות להיות רק בזמנים בהם אין מתפללים בבית הכנסת ובימי חול.

כלומר, כאשר מפעילים את מערכת ההשקיה מתזמנים אותה ליום חול. כמו כן, תכנון ועיצוב הגינה צריך לכלול שטח בו יהיה ניתן להקים סוכה כשרה בחג הסוכות. השטח החיצוני גם צריך להיות רחב ומטופח אם בית הכנסת עצמו אינו מצליח להכיל כמות גדולה של אנשים לסעודת אזכרה או לכיבוד באירועים אחרים. הדבר היחידי שאסור להשתמש בו בגינון בתי כנסת הוא פסלים בשל הפסוק "לא תעשה לך פסל…"

 

צמחייה המתאימה לגינון בתי כנסת

כאשר מתכננים גינון בתי כנסת מן הראוי לשתול עצים כמו: זית, תאנה, תמר, גפן ורימון שהם חלק משבעת המינים או עצים כמו הדס וערבה שהם חלק מארבעת המינים. עצים אלו יהיו שימושים לבאי בתי הכנסת בחג שבועות ובסוכות. צמחייה נוספת מועדפת היא צמחייה ים תיכונית המותאמת לאקלים בארץ, עמידה לשריפות, למזיקים ומותאמת לסוג הקרקע. עצי פירות הדר גם הם יהיו אפקטיביים בסביבת בתי הכנסת.

בערוגות הפרחים ניתן לשתול פרחי בר חסכוניים במים או פרחים מתורבתים בהתאם לתקציב, צמחי תבלין עם ניחוחות שיסייעו לזמן הבדלה כמו רוזמרין, נענע, ציפורן וכד'. ישנם אף בתי כנסת שבחלק החיצוני שלהם ישנם אלמנטים נוספים כמו ספסלים, מתקני מים לשתייה, שילוט ומתקני שעשועים לילדים שלעיתים הם חלק מהפארק הציבורי ולעיתים חלק ממרכז קהילתי אחר אליו מגיעים המתפללים. לבסוף הגינון בחלק החיצוני והמבנה עצמו צריכים להיות מחוברים לתשתיות של חשמל ומים ולהיות בטיחותיים.

 

בתי הכנסת בתקופת הקורונה

בשיא מגפת הקורונה בתי הכנסת היו מוגבלים בכמות האנשים שיכלו להיכנס ולהתפלל בהם. בין היתר, היה צריך להקפיד על מרחק אחד מהשני ועל עטית מסיכות במקומות סגורים. בחלק מתקופה זו המרחב החיצוני של בתי הכנסת שימש לתפילה ולגינון שלו הייתה משמעות כפולה. כלומר, היה צורך להקפיד על היגיינה באוויר הפתוח ומצד שני יכלו המתפללים ליהנות מהצללה של העצים ומאסתטיקה נעימה למראה עיניים. זאת אומרת שלתחזוקה של הכניסה לבתי הכנסת יש חשיבות רבה במיוחד באירועים חריגים כמו תקופת הקורונה ובכלל.

 

בדרך לבית הכנסת

מאחר והביקור בבית כנסת בשבת ובחג הוא ללא הגעה בכלי רכב מכל סוג, המתפללים מגיעים אליו ברגל. לכן בית הכנסת או כמה מהם ממוקמים בכל שכונה כדי שלא יהיה צורך בהליכה מפרכת. יחד עם זאת, הולכים ברחוב או דרך פארקים ציבוריים ולכן חשוב שגם הם יהיו מטופחים מבחינת הנראות ויעניקו נקודות צל ומנוחה לבאים. כלומר, סביבת בית הכנסת לא מתייחסת רק לאזור החיצוני שלו אלא לגינון הציבורי הכללי שצריך להיות נוח ומרשים לא פחות.

 

גינון גם במקוואות

מקוואות הם מאגרי מים המיועדים להיטהרות ולטבילה לגברים ולנשים בימים נפרדים. בהלכה נהוג לטבול בנידה, לפני החתונה, לצורך גיור וכמנהג. לצד מקוואות אלו בתי הכנסת מפעילים גם מקוואות לטבילת כלים. מבחינה חיצונית הגישה למקווה גם היא צריכה לשקף נוף עירוני במיטבו ושירותי גינון בדומה לבתי הכנסת. מעבר לכך, ישנם אף מקוואות הנראים כמו ספא כאשר מעצבים אותם בסלעים, חלוקי נחל וצמחייה מטפסת או במספר עציצים ואדניות.

לסיכום, כשמדובר בגינון בתי כנסת יש לתפעל את התחזוקה וההשקיה שלו בימי חול, לדאוג לצמחייה עם ערך מוסף, לגישה נוחה, דשא ופינה ירוקה שתזמן את המתפללים להיכנס לתוכם. ככל שהגינון יהיה יותר אלגנטי ויפה, כך המתפללים יעדיפו להגיע לבית כנסת מסוים מאשר לבית כנסת שאינו נראה טוב מבחוץ. הקהילה הקבועה המתפללת בבית הכנסת יכולה אף לאסוף תרומות ולשקם בעצמה את סביבת בית הכנסת, להקים גינה וכך גם לפתח קשרים חברתיים.

 

תוכן עניינים