גינון בתי ספר

מחפשים שירותי גינון בתי ספר? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

בשנים האחרונות נושא הקיימות נלמד בבתי הספר בצורה אינטנסיבית. התלמידים לומדים להפריד פסולת, לעשות שימוש חוזר, למחזר, לשמור על המגוון הביולוגי, על פתרונות לזיהום האוויר, להשתמש באנרגיה חסכונית, בנייה ירוקה, חלופות שאינן מבזבזות משאבים מהטבע ועוד. כל הנושאים הללו ואחרים מיושמים בשיעורים ובמיוחד בגינות האקולוגיות אותן מקימים בבתי הספר. כאן תקבלו את כל המידע על גינון בתי ספר, איך עושים את זה, כיצד מתמודדים עם אילוצים ועוד.

 

גינה אקולוגית חווייתית בבית הספר

גינה אקולוגית חווייתית היא גינה שמלמדת לכל אורך השנה על תופעות ושיטות אקולוגיות המספקות פעילות התנסות לתלמידים. הם מתבוננים בשינויים החלים בצומח בעונות השנה, מקימים גינה מחומרים ממוחזרים, מתנסים בשתילה וטיפוח הקרקע, מכינים קומפוסט טבעי בקומפוסטר ומדשנים אותה, עוקבים אחר בעלי חיים שהגינה מזמנת אליה, מעלים שאלות ומקבלים תשובות תוך התנסות שוטפת. מעבר לכך, הטיפול בגינה מעניק תרפיה במיוחד לתלמידים מאתגרים עם אנרגיות גבוהות ומצליח לשפר התנהגויות רגשיות מבלי שהתלמידים ידעו שיש לה מטרה כזו. במילים אחרות, ריפוי ועיסוק לנפש.

 

לצאת מתוך הקופסא

הגינה הלימודית בבית הספר לא רק מקרבת את התלמידים לטבע מבחינת הקמת הגינה והתחזוקה שלה, היא גם מאפשרת להם לצאת מהמסכים. שיעורים שונים נלמדים בחוץ במידה והילדים אינם מושפעים מגורמים חיצוניים שמפריעים להם לקשב. אבל יותר מכך, הם נמצאים שם גם בהפסקות, ממשיכים לעקוב אחר תהליכים ולמצוא תשובות לשאלות בחקר עצמאי.

מדובר גם על עידוד של למידת עמיתים ופיתוח קשרים חברתיים ולא רק על פיתוח עצמאות. כלל אלו חשובים ביותר בגיל הצעיר כי הם בונים את האישיות של הילדים ואת הדימוי העצמי שלהם. למרות זאת, כדי לתכנן גינה מיטבית ולעבוד בה צריך להתאים אותה לגיל ולאילוצים אחרים.

 

איך מתכננים גינה בבית הספר?

ראשית יש להתחשב בגורמי גיל. כלומר, כשמדובר בילדי גן או כיתות נמוכות, הם יצטרכו סיוע בהקמת הגינה ובטיפול בה, בין אם מדובר על תהליך השתילה ובין אם על התחזוקה שלה. תלמידי תיכון לעומת זאת יצטרכו סיוע רק בהתאמת התשתיות לגינה מבחינת ניקוז, איטום, חיפוי וכד'. שנית, הגינה צריכה להיות בטיחותית.

יש בכל גיל להקפיד על ניכוש עשבייה שוטה על מנת שתהיה נקיה ונטולת נחשים, קוצים וכד'. יש גם לקחת בחשבון את החופש הגדול הארוך וחופשות החגים בהם אין מי שיטפל בגינה על מנת שתישאר בטיחותית ופורה. כאן נכנסים לתמונה שירותי הגינון.

עם כל הכבוד לילדים, יש לבצע עבודה יסודית של ניכוש עשבים, גיזום וטיפול בעצים חולים. שירותי הגינון גם יפקדו את המוסד החינוכי בחופשות על מנת שהוא ימשיך להיות מטופח. למשל, התקנת מערכת השקיה חכמה לא רק שתחסוך בעלויות מים למוסד החינוכי, אלא גם תאפשר השקיה בזמנים קבועים גם בחופשות.

 

גינון בתי ספר למען הקהילה

בהרבה בתי ספר ניתן לראות יוזמות חינוכיות שמשתפות את הקהילה בפעילויות מזדמנות או קבועות. אחת מהן היא בנייה של גינה קהילתית ביישוב מסוים עליה ממונים התלמידים או שיתוף קהילה מסוימת בטיפול בגינה בבית הספר עצמו. למשל, יוזמה המשתפת את גיל הזהב לפעילויות משותפות בגינה הבית ספרית.

אחת לשבוע מגיעים קשישים ופועלים ביחד עם הילדים למען טיפוח הגינה. מדובר על טיפוח קשרים בין דוריים, אקולוגיה, שמירה על הסביבה ועבודת צוות. המבוגרים מגרים את החושים שכבר פחות עובדים וחווים חיים חדשים והמשכיות של הטבע. במילים אחרות, קרקע פורייה לערכים כמו כבוד וסובלנות ובד בבד ללמידה משותפת וצמצום השפעות שליליות על הסביבה.

 

שימוש בתוצרים חקלאיים לסביבה

כאשר מגדלים עצי פרי, ירקות וצמחי תבלין בבית הספר ניתן לשפר את התקציב של המוסד. כלומר, לארגן ימי שיא או שוק קהילתי בו מוכרים בעלות מינימלית את הגידולים ומרוויחים כסף כדי לרכוש מערכת השקיה חכמה או אלמנטים אחרים שישדרגו את הגינה. בדומה, למחזור בקבוקי פלסטיק אותם נהוג לאסוף בכיתות ולקבל עבור המחזור כסף כדי לרכוש אביזר חדש לכיתה. בנוסף, ניתן להכין מהתצורה מאכלים כמו סלטים, מיצים ומתכונים אחרים ולחלק לקהילה או לכיתות אחרות שייהנו מהתוצרים החקלאיים של הגינה.

 

הקמת גינה בוטנית בבית הספר

אפשרות נוספת ללמידה היא להקים בבית הספר גינה בוטנית ולהתנסות בבתי גידול שונים, הרכבת צמחייה, שיטות גידול שונות, למידה על זנים ומינים שונים של משפחות בצומח ולשלב ניסויים וחקר. הגינה הבוטנית צריכה להיות מלווה בהסברים, שילוט עם שמות הצמחים, מגדירי צמחים, זכוכיות מגדלת וכלי חקר אחרים שיעניקו לתלמידים מוטיבציה והנעה לפעולות חקר שונות. הגינה הבוטנית מאוד קרובה מיסודה לגינת בר קיימא ובהחלט ניתן לשלב בין השתיים. כלומר, המטרות של שתיהן דומות: עבודת צוות, צפייה וחקר בתהליכים בטבע, הרחבת מושגים, מודעות חיובית לסביבה וכד'.

 

שירותי גינון לבתי ספר

מאחר והקמת הגינה והטיפול בה נעשה באמצעות התלמידים עם מבוגר אחראי שמנהל את היוזמות השונות, שירותי הגינון יכולים לסייע בייעוץ ותכנון הגינה. הם יבדקו את סוג הקרקע, את דרכי הניקוז, הצנרת, נקודות מים וחשמל ויסיעו באילוצים שונים. בנוסף, הם יכולים לסייע בשתילת דשא טבעי שהתקנתו אינה פשוטה ודורשת לא מעט מאמץ, הובלה ואספקה של אדמה וצמחייה מתאימה.

כמו כן, סיוע וייעוץ במקסום שטח הגינה ייתן מענה לגבי כמות העצים והשיחים הדרושה ואלו מתאימים או לא מתאימים לאקלים ולמזג האוויר בו נמצא בית הספר. הליווי הצמוד של שירותי הגינון הוא חשוב על מנת שהגינה תתפתח יפה ותחזיק לשנים רבות. מעבר לזה, התחזוקה שלה חשובה בזמן החופשות, בגיזום או כריתת עצים שתלמידים לא יכולים לבצע בשל הקפדה על כללי בטיחות, פתרונות הצללה, מערכות השקיה ועוד נושאים מגוונים.

 

תוכן עניינים