גינון דשא

מחפשים שירותי גינון דשא? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

כפי שאומרת הקלישאה, הדשא של השכן תמיד ירוק יותר. עם זאת, לא מאוד קשה לעזור לדשא להיות ירוק ומזמין גם בגינה בבית. בעזרת כמה טיפים מהירים וקלים שכל מי שיש לו דשא בבית צריך לדעת, תוכלו לעזור לכל דשא לפרוח ולשגשג כאשר מתייחסים לדשא, למעשה הכוונה לקבוצה ענקית של צמחים עשבוניים שצומחים ישירות מהאדמה. לצמחים הייחודיים הללו יהיו עלים בצורה צרה ומעוקלת במיוחד. רק צורתו הברורה והאופיינית של הדשא, השורשים המאפיינים את הדשא קצרים ביותר והוא יכול לצמוח כמעט בכל אדמה שגובהה עולה על חמישה עשר סנטימטרים.השורשים הקצרים יחסית הם גם חיסרון גדול מאוד של הדשא שכן הוא עדין יחסית ועלול להינזק ולעקור בקלות. 

 

גינון דשא – על מה ולמה?

גינון דשא הוא מדע שלם. זו הסיבה שבאצטדיוני כדורגל יש אנשים שכל האחריות שלהם היא הדשא. כדי לשמור על הדשא ירוק כל השנה צריך לשמור עליו באופן קבוע ובתדירות גבוהה יחסית. לאחר שתילה מתוכננת בקפידה, שגם היא לא הליך כל כך פשוט, יש להשקות את הדשא, לדשן ולגזום באופן קבוע כדי שלא ירקב.

באקלים הישראלי קשה הרבה יותר לגדל דשא איכותי שכן החום מקשה עליו לצמוח ולאגור מים באדמה, בעוד שהדשא זקוק לאדמה לחה יחסית כדי לצמוח ולשרוד. השמש הישראלית הקופחת על הדשא דורשת השקיה רבה רוב השנה אך גם ניקוז על מנת למנוע מהדשא להירקב.

 

דישון והשקיית דשא

דשא צריך הרבה מים כשהוא תחת השמש הישראלית הלוהטת. בניגוד לאירופה, שבה יש לחות קבועה, קור, גשם ושמש במידה סבירה יחסית, השמש הישראלית הרבה יותר והקרינה שלה הרבה יותר חזקה. עוצמת השמש היא הסיבה ש-8 חודשים בשנה יש להשקות את הדשא הישראלי באופן קבוע. זו הדרך היחידה להבטיח שהאדמה תישאר לחה ושהדשא יישאר בחיים. דשן הדשא הוא עניין קריטי אם רוצים לחסוך במים ולחסוך במלאכת כיסוח הדשא. כאשר מוסיפים דשן באופן קבוע לעבודות גינון הדשא, הדשן משמש גם כחיץ למי ההשקיה, כך שניתן להשקות אותם מעט פחות.

 

כיסוח דשא מותאם

כדי לשמור על הדשא ירוק ובריא, עבודת גינון הדשא חייבת להיעשות באופן קבוע ותדיר. אחת מהעבודות הללו היא לחתוך את הדשא פעם אחת בתקופת קבוצה. בדרך כלל ימים של חודש. חשוב לכסח רק את השליש העליון של העלים על מנת לעודד את צמיחתם הבריאה. במידת האפשר, כדאי להתאים את דגם מכסחת הדשא לדשא הספציפי בבית, כי לכל דשא דרישות כיסוח שונות.

חשוב לכסח בשעות קרירות יחסית וכשהדשא יבש לחשוף את החלק התחתון של הדשא לתנאים אופטימליים. אחד הדברים שאנשים לא לוקחים בחשבון כשהם בוחרים להיות הגנן של עצמם הוא שלא משנה כמה הם מכסחים את הדשא, מדי פעם יהיה צורך לרדת על הברכיים.

 

מקצועיות מעל הכל

בכל מה שקשור לדשא ולגיזום שלו צריך לדעת את העבודה כדי לא לגרום נזק. מעבר לעובדה שיש להתאים את המכסחת או אביזריה לסוג הדשא הספציפי, יש להתאים היטב את גובה הלהבים על מנת לא ליצור קרחות בדשא. גם הזווית בה מכסחים את הדשא חשובה כי אם תבצעו את העבודה בגובה או בזווית לא טובה, תיווצר קרחת בדשא. בגלל הרגישות שבדבר, רבים בוחרים להיעזר בגנן מקצועי. אם אין אפשרות להשתמש בגנן, ניתן להשתמש במכסחת דשא חצי אוטומטית המותאמת מראש לדשא במקום.

 

האויב הגדול ביותר הוא מים עומדים

במדינה יבשה יחסית, כמו ישראל, גינון הדשא הוא פשוט יחסית שכן לא צריך לדאוג מנזקים לאחר גשם רוב הזמן. אם הדשא חשוף לגשם חזק, אין לדרוך על הדשא עד שהדשא מתייבש. יש לעקר את הדשאים השונים שיצמחו בדשא, בעוד שהקרחות השונות שנוצרו בדשא יזדקקו לטיפול מסור, דישון ולעיתים אף להשתלה של פיסות דשא בריאות יותר לשטח. גם כיסוח הדשא הראשון לאחר הגשם צריך לקחת בחשבון את עדינות האדמה שיצר הגשם. בכל מקרה, מים עומדים הם הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לגשם. עודף מים יגרום לריקבון של העלים הרכים.

 

אוורור הקרקע באופן קבוע

במוסדות ניתן לראות שלטים 'נא לא לדרוך על הדשא'. שלטים אלו מסייעים למוסדות אלו לשמור על אורך חיים ואיכות הדשא באזור. ככל שלא תדרוך עליו או תניח עליו דברים, כך הדשא יהיה בריא יותר. הסיבה לכך היא שדשא צריך אוויר וכמה שיותר ממנו. ככל שיש יותר אוורור לדשא הוא ישגשג יותר, בעוד שאם מניחים עליו דברים על בסיס קבוע, הדשא ירקב מהר מאוד וייעלם. לאחר ההשקיה הדשא זקוק להרבה יותר אוורור מאחר והמים מכניסים איתו את האוויר לאדמה, מה שחשוב במיוחד לדשא ולבריאותו.

 

מזיקים ומחלות

גינון דשא כולל גם התמודדות עם לא מעט בעלי חיים שאוהבים במיוחד את הדשא. במיוחד בקיץ, תקופה שבה חרקים מתרבים יותר, הדשא עשוי להיות חשוף יותר למזיקים או למחלות שונות. הסימן הברור ביותר להימצאות חרקים בדשא הוא פעילותם של ציפורים או חרקים רבים יחסית שעפים מעל הדשא.

ניתן לזהות נזקים לדשא גם במגע. אם הדשא חלש יחסית ונקרע בקלות, זה אומר שמשהו תוקן. כאשר הדשא במצוקה, הוא גם ישנה את צבעו לגוון חום יותר כך שקל יחסית לזהות אם הדשא זקוק לעזרתכם בהרחקת מזיקים או מחלות. בדרך כלל חומרים שונים הנמכרים בחנויות מתאימות יכולים לפתור את הבעיה בקלות יחסית.

 

תוכן עניינים