גינון כיכרות

מחפשים שירותי גינון כיכרות? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

גינון כיכרות הוא חלק מגינון ציבורי הנמצא בדרכים. הכיכר עצמה יכולה להיות חלק מפתרונות תנועה בכביש וברחוב או שטח שבו הציבור משתמש לפנאי, מנוחה או מסחר. ישנן כיכרות ביישובים שבהן מקימים שווקים או גני שעשועים, כיכרות לצורך הכוונה בצמתים וכד'. לעיתים נבחין בכיכר בכניסה ליישוב מסוים בה יהיה שלט "ברוכים הבאים" או "צאתכם לשלום" או כיכר עם מדשאה ועץ זית, פרחים צבעוניים וכיוצא בזה. העיריות או המועצות המקומיות הן האחראיות לטיפוח הכיכרות ומעסיקה קבלני גינון לצורך זה. כיצד מטפחים כיכרות ומדוע זה חשוב?

 

מדוע חשוב לטפח גינון כיכרות?

מדי יום עוברים בצמתים מכוניות והולכי רגל על מנת להגיע ליעד מסוים ומבחינים בכיכרות מרשימות שהן חלק מהנוף העירוני. מדובר על מקום מתוכנן ומושקע מבחינה עיצובית שמסב את תשומת הלב כיוון שהוא מייצג את הקונספט היישובי, למרות שישנן כיכרות המעלות מחשבות ביקורתיות של העוברים ושבים כאשר אינן מטופחות.

כלומר, הכיכר מאפיינת את המקום ולכן חשוב שהעירייה תשקיע בה. ההבדל ניכר בהשקעה בין כיכרות קטנות לכיכרות גדולות, כאשר הכיכרות הקטנות יותר נמצאות בשכונות של היישוב בין הרחובות או במרכזי עסקים והכיכרות הגדולות משמשות כציון דרך.

 

כיצד מעצבים כיכרות?

עיצוב כיכרות הוא בדרך כלל שילוב של אלמנטים דוממים עם אלמנטים מהצומח. כך למשל, כיכר הנמצאת בצומת דרכים יכולה להיות מחופה באבני חצץ לבנות ובמרכז יעמוד עץ זית עתיק או כיכר המחופה בצמחייה מרהיבה שהמסגרת מסביבה היא סלעים או אבנים גדולות.

ישנן אף כיכרות שקומפוזיציה שלהן מורכבת מצבעוניות ומונוכרומטיות או משילוב של אלמנטים גבוהים מול אלמנטים נמוכים. כלומר, העיצוב תלוי בקונספט שרוצים להביא ובעלויות של האלמנטים. יחד עם זאת, יש להקפיד שהאלמנטים לא יסתירו את שדה הראייה בעיקר כשהכיכרות משמשות הכוונה לכלי רכב.

 

דוגמאות לעיצוב גינון כיכרות

אם ניקח לדוגמה את העיר מודיעין ניתן להבחין בכיכרות בכל צומת הן בשכונות והן בכבישים ראשיים. האלמנט הגבוה ברוב הכיכרות הוא עץ זית מאחר ובעיר היו טרסות עתיקות עם מטעי זיתים. מעבר לכך עץ הזית נוח לגיזום פיסולי. לרוב מקיפים את עץ הזית מדשאות, צמחייה צפופה, אדמה או חיפוי חצץ. מבחינה עיצובית ועל מנת להדגיש ולתת לעץ הזית את מקומו המכובד, החיפוי היה יכול להיות מושקע יותר בשברי חרסים, אבנים ששימשו בעבר לכתישת הזיתים או בצורת מדרג המדמה טרסה.

בערים אחרות ההגבהה יכולה להיות גם פסל סביבתי המייצג את המקום ומסביבו צמחייה. מה שפחות יפה לעין הוא להעמיד במרכז הכיכר עץ זית ומסביב כמה עצי תמר או רימון שגורמים לזית להיבלע בנוף ולא מבליטים אותו. כלומר, הכיכר צריכה להיות מעוצבת בחוכמה ולתת דגש לאלמנט המרכזי מבלי להכניס אובייקטים מיותרים. למשל, כאשר בכיכר ניצבים פסלים לא קשורים או ארון השקיה הם בהחלט מפריעים לעין.

 

אחידות בין כיכרות

ישנן ערים שיש להן כיכרות אחידות. כלומר, שורה של כיכרות שבכולן שתלו מספר דומה של עצים כאלמנט גבוה ושתלו דשא ירוק, או חיפו את הקרקע בשבבי עץ כאלמנט נמוך. לעומת זאת, ישנן ערים בהן שורת הכיכרות אינה אחידה מבחינת האלמנטים והשילוב של עצים שונים כמו זית ורימון אינו מוצלח, על אחת כמה וכמה שגם הדשא אינו מטופח.

כאשר הכיכרות הן לצורך הכוונה של מכוניות אין כלל שימוש בדשא כי התושבים אינם יושבים עליו ולכן הוא מיותר כחיפוי קרקע במקרה הזה. כמו כן, לא רק כמות העצים צריכה להיות אחידה אלא גם לסוג שלהם יש חשיבות. עץ הרימון למשל הוא עץ נשיר שדורש תחזוקה בעיקר שפירותיו מבשילים ונופלים על הקרקע ויש לגזום את ענפיו הערומים, לעומת עץ הזית שהוא ירוק עד והגיזום שלו נעשה רק לצורך עיצוב ואוורור.

 

הקשר בין שם הכיכר לאלמנט המרכזי

במודיעין המוטיב המוביל בכיכרות הם עצי הזית בשל הקשר ההיסטורי לעיר המכבים, לנס כד השמן ולטרסות העתיקות. בניגוד לכך, בעיר אלעד בחרו לקרוא לכיכרות בשמות מתוך שבעת המינים למרות שהן בהן שום דבר המייצג את השם. למשל, בכיכר תאנה אין עץ תאנה אלא צמחייה טרופית ובכיכר החיטה אין חיטה. זאת אומרת שמלבד קו מנחה צריך להיות קשר בין שם הכיכר למה ששותלים בה. למרות זאת, ישנן כיכרות הנקראות על שם אישים שהצומח לא מייצג את האישיות הידועה וגם זה בסדר.

 

בריכה עם מזרקה בכיכר

כיכרות רבות ברחבי הארץ מעוצבות במזרקות ובריכות נוי, אלמנט שמוסיף חן ומיועד לציבור המגיע בשעות בין הארבעים לכיכר ליהנות מהאוויר הצח. לדוגמה בתל אביב, המזרקה בכיכר דיזינגוף, מפלי המים בכיכר היכל התרבות, הבריכה בכיכר רבין, מקווה מים קטן בשדרות רוטשילד וכד'.

ישנם מקורות מים המשלבים פיסול וכאלו המשלבים צמחייה שהיא חלק מהנוף העירוני. להרבה מזרקות יש גם תאורת לילה שהופכת אותן למיוחדות ומרתקות גם בשעות החשכה. חוץ מהתאורה, הגינון לוקח בחשבון את סוג הצמחייה המתאימה לכיכרות מסוג זה והשילוב בין גבוה לנמוך, אלמנטים של פינות ישיבה ועוד. כאשר המזרקה היא האלמנט הגבוה והצמחייה היא האלמנט הנמוך המבליט אותה.

 

שירותי גינון כיכרות

שירותי גינון כיכרות הם הגוף המייעץ ומכוון את העיריות להקמת הכיכרות ביישובים, תכנון ועיצוב. מלבד זאת, הם מעניקים שירותי תחזוקה לצורך גיזום עיצובי של העצים, טיפול בעצים חולים וכריתה, כיסוח וטיפוח הדשא, השקיה במערכת חסכונית כמו טפטפות, דישון המצע בין אם זהו דשא או אדמה, ניקיון וניכוש עשבים שוטים, חיפוי הקרקע ואוורורה, עיבוד הקרקע, איסוף העלים והפירות ועוד. לסיכום, ככל שהכיכרות יהיו יותר מרשימות כך היישוב יראה חינני יותר, הנהגים ייהנו מהנוף הייחודי ליישוב והתושבים יוכלו ליהנות מריאות ירוקות.

 

תוכן עניינים