גינון עצי פרי

מחפשים שירותי גינון עצי פרי? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של המקצוענים, הזמינו עכשיו:

אין דבר יותר כיף מלפתוח את דלת הגינה, לצאת ולקטוף איזה פרי טעים ומזין. הטריות של הפרי שגדל ממש מעבר לדלת, בגינה, יוצרת טעם מרענן במיוחד וטעים בצורה יוצאת דופן. אבל כדי לגדל פירות בגינה צריך לדעת איך לעשות נכון את שלב הגינון של עצי הפרי

אין דבר קסום יותר מעצי פרי בגינת הבית. לכן ישראלים רבים שלהם האפשרות בוחרים לשלב בגינותיהם עצים רבים של פרי. מעבר ליתרונות של העובדה שבגינה מחכה לנו פרי או ירק טרי  ונקי מחומרים משמרים או חומרי הדברה, ישירות מהעץ, הריחות המשכרים של פרי טרי שגדל על עץ נישאים ברוח וממלאים את הגינות בריחות יוצאים דופן. אז למה בעצם לא לגדל את עצי הפרי שלנו במקום לרכוש פירות מהירקן או מהסופרמרקט הקרוב לבית? כי לא פשוט לגדול פירות בבית. איך עושים את זה נכון? כמה טיפים חשובים לפניכם. 

 

דעו מה אפשר לגדל בגינה בבית

הדבר הראשון שצריך לדעת לגבי גינון עצי פרי בגינה הביתית הוא מה ניתן לגדל בבית ופשוט יחסית לתפעל ולגנן בעצמנו, אל מול אילו פירות יהיה קשה עד בלתי אפשרי לגדל לבד. העצים שהכי נוח לעבוד איתם ולגדל אותם בבית לבד הם כמובן עצי ההדרים. לכן תמיד מומלץ ראשית כל להתחיל ולהתנסות עם עצים מסוף זה. הפירות שלהם קלים יחסית לגינון וניתן לתחזק אותם בקלות יחסית.

הם לא צריכים הרבה יותר ממים, שמש ומעט אהבה כדי לפרוח ולשגשג. אחרי פירות ההדר ישראלים רבים מצליחים לגדל בגינה הביתית שלהם גם שיחי אבוקדו, עגבניות שרי ועצי מנגו. אלו נחשבים יחסית קלים לטיפול וגינון בשיטת עשה זאת בעצמך.

 

התאמה לגינה

גינון עצי פרי בגינה הביתית מתחיל ונגמר ביכולות של הגינה אל מול השתילים אותם אנו מנסים לגדל. חשוב לדעת ולהכיר את המאפיינים של הגינה כדי להתאים את העצים השונים אליה. למשל, צריך להכיר מה המיקרו אקלים בגינה. איפה יש צל, איפה יש רוחות ובאילו מיקומים כדאי לשתול איזה סוג של עץ על מנת שייהנה מאלו ויצליח לשגשג.

מעבר לעצי הפרי המוכרים יותר, רבים בוחרים לשלב בחללים קטנים יותר עצים מטפסים כמו למשל פסיפלורה או גפן מסוגים שונים. אלו מטפסים על פרגולות או על קירות וקל יותר לגדל אותם בגינות קטנות יותר. בכל מקרה שהוא, ההצלחה של הפרי או הירק תלויה לחלוטין בתנאי הגידול וצריך לקחת את זה בחשבון טרם השתילה.

גינון עצי פרי לאחר שתילתם

שלב הגינון קריטי להתפתחות תקינה של העצים וליצירת הפרי בהם. חשוב לוודא שמשקים את העצים כמו שצריך. בחודשי הקיץ יש להקפיד על השקיה מרובה ואילו בחורף חשוב לשמור על ניקוז כך שהעץ לא יוצף במים מיותרים שעלולים לגרום לריקבון. הדרך לדעת העם עץ הפרי זקוק למים הוא היחלשות של העלים או קיפול שלהם. כדאי לא להגיע למצב הזה, אבל זאת דרכו של העץ לאותת שהוא צריך מים.

עצי הפרי יגדלו גם אם לא יקבלו דישון, אבל הפירות שלהם יגדלו טוב הרבה יותר אם יקבלו אותו. לכן מומלץ בהחלט לדשן את עצי הפירות. לעצים אלו יש דישון מיוחד שניתן לקנות במשתלות. כמובן שגיזום מסודר וקבוע של העץ יעזור לו להתפתח כמו שצריך ולכן חשוב להקפיץ על גיזום של העץ מעת לעת.

 

דעו לזהות מחלות וחרקים בעץ

לאחר שבחרנו את המקום המתאים ביותר בגינה לשתילה של העצים, הגיע הזמן לטפח אותם. מעבר להשקיה קבועה על פי זמנים קבועים צריך לדעת לעקוב אחרי התפתחות העץ ואחר מזיקים שעלולים לתקוף אותו. כנימות שונות או זבוב הפירות עלולים להופיע בדרך כלל בשלבים הראשונים של הפריחה של הפירות וחשוב לגדוע את הגעתם אל העץ טרם היא קורית.

ראשית, יש לעקוב היטב ומקרוב על העץ ולוודא שכנימות שונות לא מגיעות אליו. במידה וכן, יש לפנות לגנן מומחה על מנת שימליץ על חומר הדברה מיוחד לעצי פרי. את הגעתם של הזבובים ומזיקים נוספים אל הפירות עצמם ניתן למנוע בעזרת איזה שהוא כיסוי של הפרי עצמו העזרת כילה או שקיות נייר.

מתי לקטוף את הפרי?

כשזה נוגע לגינון עצי פרי שאלת השאלות היא מתי אפשר להתחיל להנות מהפירות על העץ. מתי למעשה ניתן כבר לקטוף אותם ומה השלב בו הם ראויים למאכל. כמובן שלכל פרי התשובה שונה הרי ולכל פרי תקופת התפתחות אחרת. הדבר שזהה יחסית לכולם הוא שאין לקטוף את הפרי לפני שהוא בשל.

כדי לבדוק על הפרי ששותלים מתי בדיוק ואיך הוא נראה כשהוא בשל לחלוטין ולא לקטוף אותו לפני הזמן. קטיף של הפירות טרם הזמן לא רק שייצר פרי לא טעים ולעיתים לא ראוי למאכל, אלא גם פוגע פגיעה ישירה בצמיחה של העץ. לכן חשוב לדעת מתי בדיוק הפרי בשל לקטיף ובאיזו דרך הכי בריא עבור העץ לקטוף אותו.

 

גינון עצי פרי כתרפיה

כל אדם שגידל עצי פרי יוכל לספר על הקסם של הדבר הזה. יש משהו בגינון עצי פרי שמעביר את מי שעושה את זה תהליך מקסים. יש איזה שהיא תרפיה מיוחדת בכך שאדם רואה איך שותלים עץ קטן ואיך הוא מגיע לממדים גדולים ואף מוציא פרי.

התהליך שעוברים יחד עם עץ הפרי מיוחד וכיפי עבור מי שאחראי על הגינון שלו. השלב בו העץ מתחיל לפרוח ולהוציא את פירותיו הוא הגעה ליעד אחר שהושקעו בו לא מעט זמן ותשומת לב. לכן מומלץ במיוחד לשלב את הילדים בתהליכי גינון של עצי פרי מהממים.

תוכן עניינים