איך להצליח לגדל צמחים בעציצים

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

לכל אחד יש חלום של גינה פורחת, אבל לא לכולם יש גינה. מה עושים כשאין גינה? מפזרים עציצים ברחבי הבית. אבל כדי שהגינה באמת תשמח לבב אנוש צריך לדעת איך לטפח ולטפל בה כך שתהיה פורחת ולא תנבול. איך? הנה רשימת הטיפים:

 

משחקי אור וצל

לכל סוג של פרח, או צמח יש העדפה מסוימת האם טוב לו יותר להיות בסביבה מוצלת או דווקא בשמש. ישנם סוגי צמחים שישמחו להיות בתוך הבית, בצל מתמיד, וישנם כאלו שדווקא ישמחו להיות מוצבים באופן קבוע על יד החלון שם הם יקבלו מנה הגונה של שמש.

אז איך יודעים היכן להניח כל אחד מסוגי העציצים שברשותנו? אין כלל ברזל, לכל צמח העדפות משלו. אך אם אתם מעוניינים שהעציצים יהיו פזורים ברחבי הבית ולא ירוכזו במקום אחד, כדאי להקפיד לרכוש גם עציצים שדורשים אור וגם הדורשים צל.

 

מים – הכל תלוי במינונים

צמחים דורשים מים, את זה כולם יודעים. אבל כמה, ואיך בדיוק? על זה צריך להתעכב. לכל סוג של צמח יש את 'המנה' שלו, שפחות ממנה תגרום לו להתייבש ויותר מידי מים מהכמות המומלצת תגרום לו להצפה עד למצב של ריקבון. משני המצבים קשה מאד להציל את הצמח ולכן כדאי לתת את המינון הנכון כבר מיומו הראשון של הצמח אצלכם בבית.

מה עושים כאשר נעדרים מהבית לתקופה ממושכת? אז יש אפשרות שאם יש לכם שכנים טובים, תוכלו להיעזר בהם ובכך להגדיל את הסיכויים לחזור הביתה בתום התקופה לעציצים פורחים ובריאים. בנוסף, ישנן היום טכנולוגיות שמאפשרות להסתדר ללא עזרה, כמו מתקן שמטפטף את מיכל המים בקצב איטי למשך כמה ימים או טפטפות המחוברות למחשב השקיה.

 

הכל מתנקז בסופו של דבר

מצאתם כלי שמצא חן בעיניכם ואתם מעוניינים להניח בו עציץ? מצוין! אך קודם יש לוודא מספר דברים. על מנת שההשקיה תצליח ולא תגרום להצפה ורקבון יש לאפשר למים לטפטף מבעד לעציץ או לאדנית. אם ישנו חור בתחתית העציץ, נהדר.

אם אין חור בתחתית העציץ, אפשר לנקב באופן עצמי בעזרת מקדחה פשוטה חור אחד או מספר חורים שיאפשרו למים להתנקז לאחר שחלחלו באדמה. כדאי לשים מתחת לכלי צלחת כלשהי שתאסוף את המים, ואת המים האלה לרוקן, או להחליף במידת הצורך.

 

הגודל כן קובע

ממשיכים עם הכלי שמצאנו קודם, הוא עדיין מוצא חן בעיננו וזה מצוין. האם הוא מתאים לעציץ ששידכנו לו? כאשר שמים צמח כלשהו בעציץ צריך לוודא שהכלי לא קטן מידי בשבילו.

גם אם הוא מאד יפה וגם אם עשינו את החורים הנדרשים, עציץ שגודלו קטן מידי והשורשים לא יכולים להתפתח בו מתחת לפני השטח, לא יאפשר לצמח לגדול ולפרוח ובשלב מסוים הוא פשוט ינבול. איך מונעים את זה? מניחים את הצמח בתוך העציץ ובודקים שיש מספיק שוליים בצדדים, אם לא, אפשר לשתול בו צמח אחר ולצמח הגדול למצוא כלי חלופי.

 

אל תסתכל בעציץ אלא במה שיש בתוכו – אדמה

אדמה היא המרכיב הכי חשוב שיש לנו שליטה עליו. לא כל אדמה שיש לנו גישה אליה תהיה מומלצת לגידול צמחים בתוכה. מומלץ מאד לרכוש אדמה במשתלה ולוודא ששמנו מספיק אדמה בתוך העציץ שתאפשר לצמח לחיות בתוכו בנחת. דשן כאן יכול להיות מרכיב חשוב להצלחה, אך לא הכרחי, גידול צמחים באדמה נכונה יכולה להיות בסיס טוב להצלחה.

במידה ויש לנו אדמה מעציץ אחר, שהיה בו צמח שנבל, לא תמיד נכון יהיה להשתמש בה בשביל צמח חדש, מאחר והצמח משתמש במלחים הנחוצים לו באדמה ומשאיר אותה דלה במלחים אלו. במידה ואין ברירה, טוב יהיה להוסיף לה מעט דשן ולהעשיר אותה ברכיבים הנכונים לגידול צמחים.

 

טיפול בחלקים חולים

כאשר רואים שקצוות העלים כבר מתחילים להיות חומים ולא בריאים, פעמים רבות הנטייה הטבעית היא להשקות בעודף על מנת לתת למצח להבריא. מה שבאמת צריך לעשות הוא, מידי פעם לעבור על כל העציצים ולראות היכן נמצאים העלים היבשים ולקטום אותם.

השארת העלים אשר החלו לנבול גורמת להשקעת כל אנרגית הצמח בחלק הזה של העלים ולחלוקה לא נכונה של ממשק האנרגיה. היפטרות מהעלים הללו, תאפשר לצמח להשקיע אנרגיה שווה ונכונה בכל חלקיו ולצמיחה מחודשת של החלק הקטום.

 

עלים נגועים – מה עושים?

ישנן כל מיני מחלות ומזיקים שאוהבים להיטפל אל עציצים מסוימים. הרבה פעמים יש פתרונות, גם לאחר שמגלים כבר את העלים הנגועים וגם פתרונות העוזרים למנוע בכלל מחלות ומזיקים בעציצים ביתיים. אך אחת ההמלצות הכי חשובות היא שכאשר ישנו עציץ שהתגלו על עליו מזיקים או נגעים חשודים כלשהם, להרחיק אותו באופן מידי מיתר העציצים שכן אין לדעת מה מהנגעים יכול להיות מדבק ומה לא.

 

עונות השנה – האם הם משפיעות על הבחירה?

ידוע שצמחים רבים מושפעים מעונות השנה אך ישנם גם כאל שהם רב עונתיים. אם אתם חפצים שהבית שלכם יהיה ירוק כל השנה, אפשר לבחור בצמחים רב עונתיים, שבמרבית הפעמים לא יתנו פריחה אלא רק ירוק בעיניים. אם אתם דווקא אוהבים צבעוניות ופרחים מלבלבים, יש לקחת בחשבון שרוב הפריחות הן דווקא כן עונתיות ויתכן ותצטרכו מדי פעם להחליף את העציצים שברשותכם, או לחכות בסבלנות לעונה הבאה בה הפרח יפרח שוב.

 

אז איך אפשר לדעת מה כדאי לרכוש?

תמיד כדאי להיעזר בבעלי מקצוע. גשו למשתלה הקרובה לביתכם או למשתלה מומלצת אחרת, ובהתאם להעדפותיכם, שאלו את השאלות הנכונות, קבלו את התשובות ורק אז תחליטו מה יכול להתאים לכם ולהאיר את חייכם.

תוכן עניינים