כיצד שותלים דשא

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

לדשא טבעי יש את היתרונות שלו והחסרונות שלו, אך עדיין, על אף ההמצאות והחידושים יש מי שתמיד יעדיף את המראה הטבעי והרענן של דשא טבעי. איך שותלים דשא? אילו אפשרויות עומדות בפנינו? כל התשובות במאמר הבא כל אחד היה רוצה משטח ירוק ורחב ידיים בחצר ביתו, אך האם יהיה זה משטח של דשא טבעי, או שמא דשא סינטטי? לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו.

 

מה היתרונות של דשא טבעי?

ראשית, ללא ספק, דשא טבעי הוא אקולוגיה הרבה יותר מהאפשרויות החלופיות. הוא לא מעודד את תעשיית הפלסטיק שמקדמת את ההתחממות הגלובלית והחור באוזון, בעצם גידול העלים הירוקים של הדשא המאזן האקולוגי נשמר והעלים פולטים את גז החמצן שאנו זקוקים לו לנשימה. על העניין האקולוגי עוד ניתן לפרט הרבה, אך אין עוררין שזהו יתרון גדול לטובת הדשא הטבעי.

שנית, המראה הטבעי, בעיני רבים הוא עדיף יותר ואין דבר שמשתווה לו. כל הניסיונות למצוא תחליפים, בסופו של דבר לא מגיעים לרמה של המראה של כר דשא טבעי ורענן. ולבסוף, דשא טבעי תמיד יהיה בטמפרטורה שנעימה לרגליים יחפות. הוא לא מתחמם בשמש, אלא להיפך, תמיד יהיה מעט רטוב מאחר ומדובר בעלים ירוקים וטבעיים.

 

דשא – למה לא בעצם?

החסרונות בדשא טבעי הם בעיקר התחזוקה. דשא טבעי מושפע באופן ישיר מרמת ההשקיה של הדשא ומעונות השנה גם כן. בעונת הקיץ יש להשקות אותו באופן תדיר על מנת למנוע התייבשות ומראה צהבהב ולא נעים לעיניים.

ישנם מצבים גם של השקיית יתר שגם לא מיטיבה עם הדשא. אך לכל אלו יש פתרונות, יש כאלה הנהנים מהשקיית הגינה שלהם ויש כאלו המעדיפים להשתמש במחשב השקיה ולכוון אותו לפי מידת הצורך על פי עונות השנה.

 

אילו אפשרויות קיימות לשתילת דשא?

לשתילת דשא יש כמה אפשרויות והמחיר בהתאם. ראשית, ניתן לשתול זרעים של דשא, לשתול ולחכות שהדשא יצמח, על ידי דישון והשקיה. היתרון הוא בעיקר המחיר, החיסרון הוא זמן ההמתנה לכר דשא אחיד ויציב וההשקעה הכרוכה בכך.

אפשרות שניה היא שתילת כרי דשא, זאת אומרת חתיכות של דשא שכבר צמח, שחתוכות באופן ישר ומונחות אחת ליד השנייה עד השלמת המשטח. היתרון, מחיר הוגן, דשא שכבר צמח. החיסרון, לפעמים חלק מהריבועים נקלטים וחלק מהריבועים אינם נקלטים ולדשא אין מראה אחיד. התוצאה שמתקבלת בסוף היא לא תמיד בהתאם להשקעה.

אפשרות נוספת היא שתילת כל המשטח כמו שהוא בבת אחת. החיסרון כאן הוא המחיר, בחירה זו היא היקרה ביותר. בנוסף יש צורך בהובלה של כל המשטח הנחוץ לאזור שבו רוצים לשתול את הדשא. היתרון הוא שמקבלים בסופו של דבר משטח דשא אחיד בצבעו, רוב הפעמים הדשא נקלט בכל אזורים באותו האופן.

 

מתי כדאי לשתול דשא?

שתילת דשא צריכה להתבצע בחודשים בהם ישנה שמש אבל לא חם מאד. אפריל עד יוני הם החודשים האופטימליים לביצוע התהליך הזה, אם כי גם עד ספטמבר ניתן לשתול דשא ולקבל תוצאות יפות. קור קיצוני לא יהיה טוב לכרי דשא שטרם נקלטו באדמה ופיתחו שורשים.

 

האם ניתן לשתול דשא טבעי לבד?

שתילת דשא טבעי יכולה להתבצע באופן עצמאי אך יש לעשות שיעורי בית מקדימים. יש להוציא את העשבים השוטים קודם לכן, ולדשן כמו שצריך את האדמה. ליישר אותה ולהכין את הקרקע לקליטת הדשא החדש. מומלץ לבחור את האפשרות של כרי דשא חתוכים מאחר והיא קלה יותר לתפעול ולא צריך להזמין הובלה עבורה.

בנוסף, עת שתילת הדשא זהו שמן טוב לחשוב על אפשרויות ההשקיה העומדות לפנינו וגם לבצע. אם מדובר מהתקנת ממטרות או צינור או טפטפות, הכל צריך להיות מוכן כשאר כרי הדשא יונחו.

 

איך מתחזקים את הדשא הטבעי?

הדשא הטבעי דורש השקיה מרובה בתקופת ההתאקלמות לאדמה החדשה. עם זאת יש להקפיד שלא להציף את האדמה שכן הדבר פוגע בתהליך הקליטה והצמחת השורשים. ההשקיה בהמשך צריכה להתבצע מספר פעמים בשבוע בקיץ, ובחורף קצת פחות. גם מבחינת השימוש בדשא יש לשים לב שפעולות מסוימות מפריעות לצמיחתו התקינה, כמו לדוגמא משחק כדורגל על משטח הדשא שיכולה לשחוק אותו במקומות מסוימים ולמנוע צמיחה.

 

משחקי האור והצל

חשוב לשים לב היכן ממוקמת השמש במהלך חלקי היום ואיפה על הדשא יש צל ואיפה שמש. במקומות שמשיים יש סיכוי יותר להתייבשות של הדשא ויש להשקות את הדשא בהקפדה יתרה. המקומות המוצללים יישארו ירוקים ורעננים לזמן רב יותר מאחר והם מוגנים מהשמש.

 

כל אחד יכול לשתול דשא אצלו בבית?

דשא הוא אפשרות טובה כאשר לאדם יש בביתו גינה. בשונה מדשא סינטטי, שניתן להניח בכל מקום, כאן דרושה אדמה אמיתית. לכן, כל אדם שיש לו פיסת אדמה, ולו הקטנה ביותר, עם עיבוד טוב של האדמה, דישון והטיפול מתאים, יצליח לשתול בה דשא.

 

ממי מומלץ לקבל סיוע?

מי שיעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר הוא בעל מקצוע הנקרא – גנן! גננים מטפלים בגינות כדבר שבשגרה ומן הסתם גם צברו ניסיון וידע מקצועי בכל הקשור בשתילה וטיפוח של דשא טבעי. בנוסף, כנראה שיש ברשותם את כל הכלים הדרושים לכך, מהכלים הקלים ועד לכבדים.

איך יודעים איזה גנן ימצא חן בעיננו? זה זמן טוב להציץ בדשא של השכן. שתילת דשא פעמים רבות כרוכה גם בעיצוב שאר הגינה, ואם מקבלים המלצות מחברים או קרובי משפחה או אפילו שכנים שגרים בקרבתנו, שקיבלו שירות הוגן ונעים מגנן מסוים, כדאי לבוא לראות את העבודות ולוודא שהסגנון מוצא חן בעיננו ולא נהיה מופתעים בסופו של תהליך.

תוכן עניינים