מהי חשיבות הדישון?

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

למה זקוק צמח בשביל לצמוח? מים, אדמה, אור, צל ואוויר. אך לפעמים כל זה אינו מספיק ויש צורך גם לדשן. איך עושים זאת בצורה הנכונה ביותר, ולמה בכלל כדאי לדשן?

 

מה מכיל הדשן?

כל צמח צריך שיהיו לו את כל התנאים על מנת להצליח. ישנם צמחי נוי וישנה צמחיה שנותנת פירות וירקות, כך או כך, על מנת שיצליחו להגיע למלוא הפוטנציאל שלהם, כדאי שיהיו להם התנאים הדרושים. ומה הם התנאים הדרושים? מים כמובן, אור במידה הנכונה, לפעמים דרוש גם צל, אוויר, ואדמה טובה.

מה פירוש הביטוי אדמה טובה? אדמה שמכילה את כל הרכיבים הדרושים לצמח. מלחים ואלקטרוליטים שונים הנמצאים בטבע. אז למה צריך להוסיף אותם אם הם נמצאים בטבע? ישנם חומרים שאכן מספיקה כמות מזערית מהם על מנת להעשיר את האדמה וישנם מלחים ואלקטרוליטים שנמצאים באדמה באופן טבעי בכמות מעטה מידי.

 

איך יודעים שהגיע הזמן לדשן?

הזמן הנכון לדישון הוא לא מוחלט. לפעמים כדאי להתחיל לדשן כבר בעת השתילה או אפילו הזריעה. החומרים הנמצאים בדשן חשובים לצמחים על מנת להכות שורשים באופן בריא באדמה בה הם נשתלו או נזרעו.

פעולת הדישון יכולה להתבצע גם לאחר כמה מחזורי צמיחה, אם רואים שצמח מסוים דורש ריענון מאחר ועליו כבר צהובים, או ששיח מסוים או עץ מניב פירות קטנים או חסרי טעם, יתכן ודישון האדמה יוכל לפתור את הבעיה, להחיות את הצמחים בחזרה ולהפוך אותם לרעננים יותר ואת הפירות והירקות לעסיסיים יותר.

 

באילו דרכים ניתן לדשן?

הדשן בצורתו המוכרת ביותר מגיע בצורה הדומה לאדמה, ופשוט מערבבים אותו ביחד עם האדמה בה נשתלו הצמחים. אך בעידן בו לכל טכנולוגיה ממציאים חידוש, גם בתחום הדשן ישנן כבר אפשרויות נוספות ונוחות יותר.

ישנו דשן שניתן להשקות איתו את הצמחייה, זאת אומרת לשלב אותו בשלב ההשקיה. וישנו דשן שמגיע בתצורת תרסיס, אפשר לרסס אותו על צמחים מסוימים או על האדמה עצמה. יש דשן מוצק ודשן בצורת אבקה. ישנם דשנים שמתפרקים לאט ודשים בעלי ריח פחות נעים. תופתעו לגלות בחנות כי ישנם סוגים רבים של דשן המתאימים לכל שימוש.

 

אילו צמחים דורשים דישון?

התשובה לשאלה זו פשוטה – כל הצמחים דורשים דישון. כפי שכבר הוזכר בהתחלה, דשן יכול לשמש גם מי שמגדל גינת נוי, או גינה אורבנית במרפסת ביתו, ודשן יכול לשמש מי שמגדל גינת ירק בחצר, או עצי פרי בודדים.

מיותר לציין שבחקלאות השימוש בדשן הינו עניין שבשגרה. אין כל בעיה להשתמש בירקות או פירות שגדלו בתנאי דישון, להיפך, התוצרים החקלאיים שמגיעים למטבח לאחר הדישון במרבית הפעמים יהיו עסיסיים יותר וטעימים יותר.

 

האם יש סוגים שונים של דשן?

קיימים בעף החקלאות סוגים שונים של דשן. ישנו דשן שנחשב כימי והוא מכיל את היסודות הדרושים לצמח על מנת לגדול, כמו זרחן, אשלגן, סידן וכו'. קיים גם דשן אורגני שמופק משאריות של מזון ובעלי חיים שנמצאים בהם חומרי הזנה הטובים לצמחים ושילובם באדמה משפר את חיי הצמח. תחת הכותרות של דשן כימי ודשן אורגני נמצאים סוגים מגוונים של דשן אשר כל אחד מהם טוב לשימושים שונים.

 

האם אפשר לעשות שימוש חוזר באדמה מדושנת?

דישון הוא לא עניין חד פעמי, פעולת הדישון היא פעולה שצריכה להיעשות אחת לתקופה מסוימת על מנת לעזור לצמחיה לגדול כמו שצריך. מצד שני, לעיתים ישנה אדמה שהשימוש בה מוצה, כמו אדמה שנקטפו ממנה כל התוצרים או שמה שגדל בה כבר נבל, האם ניתן לעשות באדמה זו שימוש חוזר?

על מנת לדעת אילו אלקטרוליטים ומלחים נותרו באדמה לאחר הקטיף או לאחר השימוש הקודם צריך לדעת מה כל צמח דורש וזו היא תורה שלמה. בשורה התחתונה, אדמה שנשארה יתומה, והיא כבר מדושנת, ניתנת כמובן לשימוש חוזר, אבל אי אפשר לבנות עליה שהיא מדושנת כראוי ויש להמשיך ולדשן אותה בעת השימוש בה.

 

האם ניתן לייצר דשן באופן עצמאי?

ייצור דשן באופן עצמאי שמגיע בתצורת נוזל או אדמה או תרסיס, הוא קשה למשתמש הביתי. אבל כן ישנה אפשרות להשתמש במוצרים הנמצאים בכל בית על מנת להעשיר את האדמה. לדוגמה, יש אנשים שאוספים בביתם את כל הזבל האורגני, כלומר שאריות אוכל וקליפות של ירקות ופירות, באופן נפרד מאריזות הפלסטיק והנייר, מה שמאפשר לייצר קומפוסט באופן ביתי ולהשתמש בו בתור דשן לאחר תקופה לא ארוכה.

אפשרות נוספת היא לאסוף טיפים לשימוש במוצרים שיש בכל בית ובכך לשפר את תוצאות הגידול הביתי. טיפ לדוגמה – שימוש במים שבהם בושלו ביצים להשקיית העציצים מעשיר את האדמה בסידן. אבל אסור לשכוח לחכות שהמים יתקררו, מים רותחים יכולים להרוג צמחים באופן אכזרי ביותר.

 

איפה כדאי לקנות דשן?

דשן מקצועי כדאי לקנות בחנויות המתמחות בתחום הגינון. בעת הרכישה יש לשאול את כל השאלות הנחוצות לגבי מה מגדלים בגינה ואיזה סוג אדמה נמצא שם על מנת להתאים את הדשן הנכון לשימוש הנכון. ישנם סוגי דשנים שמתפרקים לאט יותר מן האחרים וישנם סוגי דשנים שהם בעלי ריח פחות נעים ואתם למשל, לא כדאי לשים בעציצים שנמצאים בתוך הבית.

לאחר ניסיון עם סוג דשן מסוים באופן עצמאי ניתן להחליט אם מתאים ונוח לנו סוג הדשן הזה, לאחר שאנחנו מכירים את מה שאנחנו קונים, ניתן למצוא מבצעים והנחות באתרי אינטרנט שונים בארץ ובחול המאפשרים לנו לרכוש מבלי לצאת מהבית. למה לא כדאי לרכוש מלכתחילה און – ליין? המחיר אומנם משתלם יותר, אך הפתעות יכולות לפעמים להיות פחות נעימות.

תוכן עניינים