עשה זאת בעצמך – בניית אדנית

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים והחברות גינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בגינה טמון הפוטנציאל שלנו לממש את הכישרונות היצירתיים שלנו, ליצור בעצמנו, לבנות ולטפח. ניתן להעשיר כל גינה, ולמעשה גם כל מרפסת ואפילו אדן חלון באדנית יפה ומרשימה בה ישתלו פרחי העונה. את בניית האדנית תוכלו לבצע בעצמכם, וכך גם תהנו ממימוש הפוטנציאל היצירתי וגם תעשירו את ביתכם.

 

בניית אדנית

בניית אדנית נראית, במבט ראשון, כעסק פשוט במיוחד אולם מדובר בפרויקט בנייה מורכב הדורש מיומנות ויכולות כדי להגיע לגימור מירבי ולתוצאה מושלמת. להלן נפרט אודות הכללים החשובים בבניית אדנית, טיפים מנצחים שיהפכו את האדנית שלכם למושלמת והמלצות אודות פרחים מומלצים לשתילה באדנית הביתית שלכם.

 

כללים לבניה – חומרי גלם

ישנם מספר כללים אליהם חשוב לשים לב בזמן בניית אדנית. ראשית, יש להשתמש בעץ איכותי ועמיד שלא יגרם לו נזק עקב פגעי מזג האוויר. האדנית צפויה להיות מונחת מחוץ לבית וממילא חשופה לשמש הקופחת, לצינה, לגשם וללחות. מכיוון שכך, עץ שאינו עמיד במידה גבוהה יתקלקל במהירות והאדנית שלכם תקרוס במהרה.

מלבד עמידות למזג האוויר, יש לבחור בעץ העמיד גם בפני תולעים ושאר מזיקים לצורך בניית אדנית. באדנית ישתלו פרחים והיא תמולא באדמה. שני אלו מזמינים תולעים וחרקים שעלולים לכרסם בעץ ולפגוע בו. בניית אדנית מעץ שאינו חסין לתולעים, פשוט אינה משתלמת.

כלל נוסף מאותו תחום, הוא להשתמש במסמרים וברזלים מסוג אל חלד. המסמרים ישמשו אתכם לחיבור קורות העץ והברזלים לשמירה על זוויות האדנית. גם המסמרים וגם הברזלים הם מתכות, ומתכות טבעם להחליד. בשמש הישראלית הקופחת, תוך זמן קצר יחסית תיווצר החלודה והאדנית תיפגע. זו הסיבה שחשוב במיוחד להקפיד על רכישת מתכות אל חלד.

מומלץ מאוד לצפות את כל העץ ואת המתכות בצבע לקה. צבע זה ישמור על עמידות חומרי הגלם ועל צבעם הבוהק, וכך תקבלו אדנית שהיא גם יפהפייה וגם עמידה.

 

כללים לבנייה – הידוק הקורות

האדנית בנויה מקורות עץ המהודקות זו לזו בבסיס האדנית ובדפנותיה. לבסיס מחוברות רגליים, המאפשרות להציב האדנית מעל לפני הקרקע וכן להזיז את האדנית בעת הצורך. הידוק הקורות זו לזו מתבצע בעזרת מסמרים. ניתן לחבר כל קשר במסמר לקרש שלידו, אך זוהי אינה שיטת בניית האדנית המומלצת.

המתודה המומלצת לבניית אדנית הינה הצבת קרש מתחת לכל הקורות בקווי הרוחב של הבסיס, אליו תחברו בעזרת מסמרים את כל קורות הבסיס. את קורות הדפנות חברו אל קורות הבסיס וכן הציבו קרש לאורך הדופן מצידה החיצוני אליו תחברו את כל קרשי הדופן. כך, תצטיינו בבניית אדנית חזקה ויציבה.

 

כללים לבנייה – סיכום

אלו היו, אם כן, הכללים החשובים ביותר בבניית אדנית. נסכם אותם בקצרה, במטרה שהכללים ייטמעו בזיכרונכם ותדעו ליישם אותם ברגע האמת. הכללים הם שימוש בחומרי גלם עמידים, ציפויים בצעה לקה שישמור על העמידות וחיבור הקרשים והקורות זה לזה בעזרת פריסת קרשים חיצוניים לאורך ולרוחב האדנית. כעת, משהבנו מהם כללי הבנייה היסודיים, נוכל לעבור לטיפים לשיפור האדנית.

 

טיפים לאדנית – צבע

הטיפ הראשון שנעניק לכם באשר לבניית אדנית עוסק בצבע האדנית. האדנית היא אמנם רק הכלי בו יוצבו הפרחים בגינה שלנו, אך ברצוננו, כמובן, שגם האדנית שנבנה תהיה יפה ומרשימה בפני עצמה וכן שהיא תשתלב היטב בגינה שלנו. מכיוון שאלו הם פני הדברים, נמליץ לכם מקרב לב לבחור בצבע עץ חום – אדמדם. צבע זה ייטיב להשתלב עם הגינה ועם הקרקע והאדנית תיראה אורגנית לגינה ולא נטע זר.

צבעי עץ בהיר עלולים להיראות חריגים בנוף. הם ישוו לאדנית מראה חיצוני לגינה והיא לא תשתלב בה. לכן, אדנית בצבעי עץ בהירים עשויה להתאים למרפסת או לאדן חלון אך לא לגינה. הוא הדין גם לצבעים מתכתיים. ההשתלבות שלם בגינה לא תהיה טבעית.

לעומת זאת, דווקא צבעים צבעוניים, דוגמת אדום, לבן או שחור. אלו יכולים לשבור את הצבעים הטבעיים בגינה ולהכניס לה גוון רענן ומשובב נפש. ייתכן שאתם מסוג האנשים ששבירת צבעים זו תמצא חן בעיניהם, אך ייתכן שלא תתחברו אליה כלל וכלל. נסו להבין מהם העדפותיכם בנושא ולצבוע את האדנית בהתאם.

אם כן, הצענו לכם שתי אופציות לבניית אדנית באשר לצבע האדנית. במידה שאתם מעדיפים גוון טבעי שישתלב במרקם הקיים של הגינה, צבעו את האדנית בגוון חום אדמדם, או קנו קורות בצבע זה מלכתחילה. במידה ששבירת הטבעיות מוצאת חן בעיניכם, צבעו את האדנית בצבע אדום עז, בשחור או בלבן.

 

טיפים לאדנית – מיקום

מרבית הגינות בישראל בנויות כאשר לב הגינה הינו הדשא וסביבו שתולים פרחים. נמליץ לאחר בניית האדנית לא להציב אותה יחד עם הפרחים בצד הדשא, אלא במיקום אחר דוגמת שביל הגישה לבית. הצבת האדנית לאחר השלמת בניית האדנית יחד עם שאר הפרחים, בעייתית משתי סיבות.

ראשית, האדנית לא תקבל את תשומת הלב הראויה לה. כמובן שלאחר שביצעתם בעצמכם את בניית האדנית, תרצו שהיא תקבל את מלוא תשומת הלב. שנית, האדנית עלולה שלא להשתלב יחד עם שאר הפרחים. אלו הסיבות בגינן מומלץ להציב את האדנית בנפרד.

פרחים לשתילה

לסיום, נפרט אודות הפרחים המומלצים ביותר לשתילה באדנית. נמליץ לשתול פרחים שעמידותם גבוהה והטיפול בהם מינימלי. פרחים הדורשים טיפול מורכב מידי יהיו לא כדאיים, שכן התמורה לא תמיד שווה את המאמץ. לאחר בחינת מגוון עצום של צמחים המתאימים לטבע הישראלי וסקירת אלפי אדניות, הגענו למסקנה כי שני הפרחים הבאים הם המומלצים ביותר.

הפרח הראשון הוא גרניום. הגרניום מתפשט במהירות, חסר דרישות נוקשות באשר להשקיה שלו והוא כמובן מהמם במיוחד. הפרח הנוסף הוא האמנון ותמר המפורסם, שהוא אחד מהפרחים המוכרים ביותר בקרב הציבור הישראלי. שני אלו הם המומלצים ביותר לשתילה לאחר בניית האדנית. בהצלחה!

תוכן עניינים