קומפוסט או דשן כימי?

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בעולם הגננות כבר קיימות טכנולוגיות רבות להשלמת צרכי הצמחייה הביתית והתעשייתית, איך מכל המבחר אפשר לדעת מה עדיף? מה ההבדל בין שלל האפשרויות המוצעות? ומה הם בכלל צרכי הצמח? כל זאת במאמר הבא.

מה צריך צמח בשביל לחיות טוב? את אור השמש, אוויר, מים ואדמה טובה. לכל אחד מהיסודות הללו תפקיד חשוב בהתפתחות הצמחייה, כל אחד מהם נמצא בטבע באופן טבעי, ואני בני האדם רק צריכים לתווך בצורה טובה בין הצמחייה למשאבי הטבע. מה קורה שאחד מן המשאבים חסר, או לא מספיק טוב, כמו במקרה שלנו, אדמה שצריכה חיזוק? כאן נכנס האדם ועוזר לצמח לקבל את מה שהוא צריך, על הצד הטוב ביותר.

 

מה יש בדשן שאין באדמה?

באדמה הטבעית אמורים להמצא אלקטרוליטים, מלחים ומינרלים הדרושים להתפתחות הצמח, כמו אשלגן, סידן, זרחן ועוד. ישנם מלחים שמספיקה כמות קטנה שלהם על מנת לספק את צרכי הצמח וישנם כאלה שהצריכה שלהם היא בכמות מוגברת.

כך או כך, קיימים מצבים בהם האדמה דלה במלחים ובמינרלים הללו מכל מיני סיבות, אזור גיאוגרפי, השפעות האקלים או סתם אדמה שכבר צמחה בה בעבר צמחיה מסוג אחר. במקרים כאלה כדאי לתת לאדמה חיזוק באופן מלאכותי על מנת שתוכל לספק את כל צרכי הצמח.

 

איך יודעים שהאדמה צריכה דישון?

הסימנים לאדמה שצריכה דישון יכולים להגיע רק בשלב מאוחר, כשר הצמחייה מתקשה להתפתח או שהירקות והפירות הגדלים מתוך אדמה זו יוצאים חסרי טעם ועסיס. ההמלצה היא להתחיל לדשן כבר משלב הזריעה בו הצמח מכה שורשים, והוא זקוק למלחים והמינרלים הללו על מנת לעשות זאת על הצד הטוב ביותר.

 

מה הוא הקומפוסט?

תערובת הקומפוסט היא תערובת המורכבת מזבל אורגני, בהנחה שיש בפסולת הזאת הרבה חומרים שיכולים להטיב עם האדמה ולהעשיר אותה במלחים ובמינרלים הדרושים להתפתחות הצמחייה. הקומפוסט מיוצר במגוון דרכים, אך העיקרון הוא שהוא מבוסס על שאריות מזון אורגני וחומרים המתפרקים בטבע מבלי להשאיר חותם המזיק לכדור הארץ.

 

יתרונות בקומפוסט

לשימוש בקומפוסט מספר יתרונות, בראש ובראשונה זו היא אופציה 'ירוקה' יותר הטובה לכדור הארץ. יש שימוש חוזר במוצרים אורגנים שהיו יכולים להגיע להר הפסולת ובכך מפחיתים את הנזק שנעשה לכדור הארץ. שנית, קומפוסט ניתן להכין בבית, באופן עצמאי.

עם מעט הדרכה מהאינטרנט אפשר להקים בגינה הפרטית או בגינה הציבורית קומפוסטר להכנת קומפוסט. יש צורך בעוד מרכיבים שיעזרו לפרק את הזבל האורגני שהושלך לקומפוסטר, כמו תולעים או חומרים אקטיביים אחרים, אבל כפי שנאמר, מעט הדרכה מרחבי הרשת, ויש לכם מפעל קטן לייצור קומפוסט.

 

חסרונות הקומפוסט

לקומפוסט יש גם חסרונות, אמנם לא הרבה, אך הם קיימים. לדוגמה, הריח של הקומפוסט, הן בעת הכנתו והן בזמן השימוש בו באדמת הגינה, עלול להיות מאד לא נעים. נכון שהוא לא מהווה מפגע, ולא נגרם נזק מריחות לא נעימים, אך יתכן שבני הבית ואף השכנים יביעו את מחאתם על הריח הנלווה לטיפול בגינה.

בנוסף, מאחר ומשתמשים בזבל אורגני ולא מודדים שום דבר באופן מבוקר, יתכן והקומפוסט יכיל מרכיבים בכמות גבוהה מידי שעלולה להזיק לצמחיה ולהיות רעילה עבור האדמה.

 

יתרונות הדשן הכימי

דשן כימי מכיל בעיקר את שלושת היסודות החשובים לצמח והם חנקן, זרחן ואשלגן. בשימוש בדשן הכימי אפשר להיות סמוכים ובטוחים כי המינרלים הללו נמצאים בכמות מספקת מאחר והם סונתזו באופן מלאכותי. יתרון נוסף בשימוש בדשנים כימיים הוא מצב הצבירה שהם מגיעים בו. ישנן שלל דרכים להשתמש בדשן כימי, אבקה, תרסיס או מי השקיה מדושנים. השימוש הוא קל ביותר ורוב הפעמים הריח פחות דומיננטי מאשר בדשן האורגני.

 

חסרונות הדשן הכימי

הדשן הכימי מכיל אך ורק את המינרלים שהוזכרו לעיל, שהם אשלגן, זרחן וחנקן. האם ישנם עוד יסודות שהצמח דורש אותם והאדמה חסרה אותם? יתכן מאד שכן. בשימוש בדשן כימי אנחנו מסתמכים על שלושת היסודות שקיימים בו בלבד. מינרל נוסף לדוגמה שהרבה פעמים העשרת האדמה בו מסייעת לצמיחה הוא סידן, סידן לא קיים בדשן כימי.

חיסרון נוסף בשימוש בדשן כימי הוא המחיר. כאשר מגיעים לחנות לרכישת סוגים שונים של דשן, לא בטוח שישנו הבדל כל כך משמעותי במחיר, אבל אם מכניסים למשוואה שאת הדשן האורגני ניתן להכין באופן עצמאי ובשימוש בדשן הכימי אין אפשרות כזו, אז ההבדל במחיר הופך להיות משמעותי.

 

דרכים נוספות להעשיר את האדמה

קיימות דרכים שונות ומגוונות להעשיר את האדמה באופן עצמאי במלחים ומינרלים החסרים בה. החל מזבל עופות ולשלשת של בעלי חיים המכילים את החומרים הדרושים באופן אורגני, דרך טיפים ביתיים כמו שימוש במי הבישול של הביצים הקשות שמכילים סידן בכמות נכבדת.

 

שורה תחתונה – מה עדיף?

כאשר מנסים להחליט באילו חומרים כדאי יותר להשתמש צריך לקחת בחשבון מספר פרמטרים המשפעים על ההחלטה. ראשית כדאי לדעת האם השימוש הוא ביתי או מסחרי. הכמויות בהן צריך להשתמש יכולות להיות מכריעות.

שימוש ביתי בדשן אורגני מקומפוסטר ביתי הוא הגיוני, אך כאשר מדובר בכמויות גדולות, אז כבר יתכן והשימוש יצטרך להיות בחומרים מסחריים. השימוש בדשן אורגני כאמור, עלול להפיץ ריח והשאלה היכן מתבצע הדישון צריכה להישאל גם היא כאשר מחליטים באיזה דשן כדאי להשתמש.

 

איך יודעים איזה דשן מומלץ?

כאשר רוכשים מוצרים לשימוש ביתי תמיד כדאי לקנות חומרים מפוקחים. דשן מכיל כל מיני חומרים המופצים לאוויר וכאשר משתמשים בו כדאי להיות רגועים ששום דבר ממה שאנחנו נמצאים בסביבתו לא ימצא רעיל. במיוחד כאשר מדובר בסביבה שנמצאים בה משפחות, ילדים ובעלי חיים.

תוכן עניינים