איזה דשא סינטטי לבחור לגינה?

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בשנים האחרונות האפשרות לוותר על דשא אמיתי ולבחור בדשא סינטטי הפכה נפוצה יותר ונוחה יותר. ההתקנה והתחזוקה קלים יותר, וגם המחיר, שנע על סקאלה מסוימת בהתאם לאיכות, יכול להיות שווה לכל כיס. אז איך בוחרים דשא סינטטי?

על מנת לבחור דשא סינטטי באופן מושכל צריך לקחת בחשבון מספר פרמטרים. הדשא של השכן לא תמיד היא האופציה הטובה עבורי. היכן נמצא הדשא, מה השימושים שלו ומה טווח המחירים, כל אלו צריכים להילקח בחשבון כאשר בוחרים דשא סינטטי.

 

מה משפיע על מחיר הדשא הסינטטי?

תמחור הדשא הסינטטי נעל על סקאלה, שהרציונל שמנחה אותה הוא כמה קרוב המראה של הדשא והתחושה שלו לדבר המקורי. ככל שהסיבים ארוכים יותר וצפופים יותר, המחיר למטר היה גבוה יותר. האם זה אומר שתמיד כדאי לבחור את האופציה היקרה ביותר המוצעת בחנות? לא בהכרח. הכל שאלה של איזו פונקציה צריך למלא הדשא.

 

איפה שמים את הדשא?

תשובה לשאלה זו יכולה להיות מגוונת מאד. מאחר והדשא לא דורש אדמה מתחתיו, ניתן להניח אותו אפילו במרפסת על המרצפות, והתחושה שתתקבל היא כמו של גינה קטנה ונעימה. במקרה כזה אין צורך לבחור את הדשא שנראה הכי קרוב למקור מאחר והדשא כאן ממלא תפקיד אחר ומספיק שיהיה נעים לרגלים וירוק בעיניים.

במידה והדשא מותקן בגינה אמיתית, כדאי באמת לשוות לו מראה של 'הדבר האמיתי', מה שאומר שהבחירה תהיה של משטח דשא סינטטי בעל סיבים ארוכים וצפיפות גבוהה. גם הגוונים בדשא כזה הם יותר מגוונים על מנת לשוות לו מראה של כר דשא אמיתי.

 

משחקי אור וצל

דשא סינטטי מושפע מאור וצל בכמה דרכים. ראשית, בשמש הוא מתחמם, וכאשר הולכים עליו ברגליים יחפות, התחושה יכולה להיות פחות נעימה. איך פותרים את זה? הרטבת משטח הדשא הסינטטי יכולה להחזיר את הטמפרטורה לכזאת שנעימה לרגליים. שנית, שמש ישירה, במרבית שעות היום, יכולה לגרום לדשא הסינטטי לדהות עם הזמן.

מאחר ולא מדובר בדשא אמיתי שיכול להתחדש לאחר שהוא דוהה, יש לקחת בחשבון את המראה לאחר תקופה מסוימת. אם ברצוננו להתקין משטח דשא סינטטי שפחות יהיה מושפע מהשמש, נצטרך לבחור דשא סינטטי יותר איכותי שיותר עמיד להשפעת השמש. אם אין באפשרותנו לבחור דשא איכותי אך יש ביכולתנו לתכנן את הגינה כך שהדשא הסינטטי יהיה מוצב במקום מוצל, אפשר בכך לאפשר לדשא להיראות רענן לתקופה ארוכה יותר.

 

ערמה של חברה על הדשא

עוד שאלה שצריכה להישאל – מה יהיה השימוש באותו משטח של דשא סינטטי. האם רק לנוי או לילדים שמתרוצצים ומשחקים עליו כדורגל? התשובה לשאלה זו תשפיע ישירות על בחירת סוג הדשא הסינטטי.

כאשר מעוניינים בדשא רק למטרת נוי, ניתן לבחור כמה אנחנו מוכנים לשלם עבור דשא שנראה אמיתי, או שמספיק לנו שיהיה ירוק בעיניים ופחות דומה למקור. אם משתמשים למתחם הדשא הסינטטי למשחקים, גם התחושה שלו חשובה. דשא סינטטי בצפיפות גבוהה ובעל סיבים ארוכים יהיה נעים יותר מאשר סיבים קצרים וצפיפות נמוכה. אך המחיר כמובן משחק פה תפקיד, וההחלטה בסוף כמה להשקיע בדשא שמרגיש נעים, היא שלנו בלבד.

 

התקנה – כמה זמן היא אורכת

התקנת דשא סינטטי כיום היא לא דבר ארוך, ודווקא השאלה הזו היא פחות רלוונטית. אם בעבר היה צריך למצוא מישהו שגם יהיה פנוי וגם יודע להתעסק עם דשא סינטטי והתקנתו, היום התהליך נפוץ הרבה יותר ולכן גם ההתקנה היא זמינה יותר.

 

מהלך ההתקנה – מסובך ומסורבל?

גם מהלך ההתקנה עצמו כבר לא כל כך מסובך. איש מקצוע רציני יוכל לארגן את כל הציוד הדרוש כך שלא תצטרכו להזמין ציוד ממספר מקומות שונים. הציוד הדרוש בדרך כלל יהיה אדמה, במידה ואין אדמה במשטח בו ההתקנה הולכת להתבצע, אבני טוף מעליה, יריעה החוצצת בין האבנים לדשא ומעליה דשא. במהלך הנחת כל השכבות, כמובן שיש לעשות זאת באופן מקצועי וליישר את השטח, לפני, אחרי ותוך כדי.

 

האם אני יכול לעשות את זה בעצמי?

התשובה היא כמובן – תלוי. אם יש לכם את החוש, ואתם חושבים שתוכלו להצליח לבד, יתכן ותצליחו. תצטרכו להזמין את כל המרכיבים, בדרך כלל יש צורך בהובלה ואין אפשרות לעשות זאת באמצעות רכב פרטי. בנוסף, יש מכשירים כבדים שנמצאים בבעלות אנשי מקצוע העוסקים בענף, ולא תמצאו אותם אצל אחד השכנים.

בסוף, העבודה עצמה, יתכן ותיקח זמן רב יותר מכפי שתכננתם מאחר ואתם אינכם מנוסים. שורה תחתונה – לא מאד מומלץ. מתי כן אפשר בכוחות עצמינו? כאשר רוצים להציב משטח דשא סינטטי במקום כמו מרפסת, רק על מנת להשלים את המראה של הגינה האורבנית שנמצאת שם, ניתן בהחלט להניח לבד ואף לחתוך אותו לגודל הנכון.

 

איך בוחרים איש מקצוע, ומה המקצוע בכלל?

אז לאחר שהבנו שאת התקנת הדשא הסינטטי כדאי שיעשה מי שמתמחה בכך הגיע הזמן לחפש את הגנן שיוציא אותנו מרוצים. ראשית, כדאי לשמוע המלצות מבני משפחה שכבר קיבלו שירות שכזה או מחברים קרובים. שנית, כדאי לראות עבודות שנעשו על ידו. אם ההמלצות התקבלו על ידי שכנים, רק צריך להציץ לדשא של השכן…

אבל אם קיבלתם המלצה על גנן וגינה אחת לא מספיקה לכם כדי לקבל את הרושם, כדאי להציץ באתר האינטרנט שלו ולראות גינות נוספות שנעשו על ידו, ולהיות בטוחים שזה הסגנון שלכם גם. שנית, כדאי לדבר עם איש המקצוע בעצמו לפני שסוגרים עסקה, בטלפון או פרונטאלית, לשאול את כל השאלות, לקבל את התשובות הנדרשות ולמנוע הפתעות לא נעימות בהמשך הדרך.

תוכן עניינים