השקיה נכונה – איך תעשו זאת?

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים והחברות גינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

"פעם בשבוע, לא יותר ולא פחות". "כל יום, וחשוב מאוד גם לדבר לצמחים!". "יום כן יום לא, זה המתכון המנצח!". כל אלו, לצד משפטים רבים נוספים, הם משפטים הנשמעים מפי מומחי רחוב לענייני השקיה. אולם נראה שכל המשפטים האלו הינם שגויים, או לפחות לא מדויקים. השקיה הינה מדע מדויק הדורש היכרות עם הקרקע ועם מצבה הנוכחי ועלינו ללמוד כיצד לבצע השקיה נכונה.

 

השקיה נכונה

לפני שנצלול אל האופן בו תבצעו השקיה נכונה, חשוב לדעת למה כוונתנו באומרנו השקיה נכונה. המונח השקיה נכונה, כוונתו השקיה המתאימה לצרכי הרגע בכל רגע נתון. השקיה נכונה כוללת מינוני מים, פיזור של המים וכן דשנים ושאר חומרים המיטיבים עם הקרקע המתווספים למים.

ההשקיה הנכונה תגרום לקרקע להיות פורייה במידה מקסימלית באופן בו הגידולים שלכם יוכלו להפיק ממנה את המירב. אם כן, מעתה והלאה המונח השקיה נכונה ישמש אותנו לתיאור השקיה זו.

 

השפעות על אופן ההשקיה

ישנם מספר גורמים המשפיעים על ההשקיה הרצויה בקרקע. להלן נסקור את אלו המרכזיים אשר משפיעים במידה הרבה ביותר על מידות ההשקיה הנכונה הרצויות.

 

סוג הגידול

באופן לא מפתיע, ההשפעה הניכרת ביותר על ההשקיה הנכונה היא של סוג הגידול. גידולי עצים חקלאיים דורשים השקיה מרובה, כדי להזין במידה מספקת את העץ באופן שיאפשר לו להניב פירות. לעומתם, גידולי ירקות ידרשו פחות מים ופרחים ידרשו מים במינון נמוך במיוחד.

גם בקרב קבוצות הגידולים, כמות המים הדרושה משתנה בין מין למין. עץ אבוקדו, למשל, זקוק לכמויות השקיה גדולות הרבה יותר מאלו להם זקוק עץ שסק. סחלב יסתפק בכוס מים אחת לשבוע בעוד שרקפות יצריכו השקיה פעם ביומיים, וכן הלאה.

כפי שניתן להבין, ההשפעה של סוג הגידול אינה אך ורק על כמות ההשקיה, אלא גם על פיזורה. יכולים להיות שני צמחים שיצרכו ליטר מים בשבוע, אך האחד במינון של חצי ליטר פעם בשבוע והשני במינון של שביעית ליטר מידי יום. אם כן, מסקנתנו הראשונה היא שכדי להגיע להשקיה נכונה, יש לדעת מהם המינונים הרצויים עבור סוג הגידול.

 

גיל הגידול

לכל גידול יש מחזור חיים וכן מחזור עונתי. העצים נושרים בשלכת, מלבלבים באביב ונותנים פרי בקיץ. גידולי קרקע שנתיים רבים דווקא ישגשגו בתקופת האביב ובקיץ ינבלו ועצים יזדקקו לאנרגיה רבה בשנותיהם הראשונות כדי לצמוח ולגדול אך בשלבים מתקדמים ביותר בחייהם צריכת המים שלהם תקטן באופן ניכר.

מכיוון שאלו הם פני הדברים, השקיה נכונה תהיה כזו המודעת לגיל הצמח ולמיקומו במחזור חייו. השקיה נכונה תספק לו את מידות המים הרצויות עבור שלב זה ותעזור לו לשגשג ולפרוח.

 

עונות השנה

בקרב מצחי חוץ המצויים תחת כיפת השמיים, לעונות השנה השפעה ניכרת במיוחד. בימי החורף הגשומים, השקיה נכונה תיעשה במינונים פחותים יותר. בימות הקיץ והשרב השקיה נכונה תהא דווקא השקיה מאסיבית. אם כן, פרמטר חשוב נוסף בהשקיה נכונה הוא התאמת ההשקיה למזג האוויר.

 

סוג הקרקע

גם לסוג הקרקע השפעה על אופן ההשקיה הדרוש. קרקע פורייה תצריך כמויות מים קטנות יותר וכמות דשנים מוגבלת. לעומת זאת, אדמה טרשית וסלעית תצריך כמות דשנים גדולה ומים רבים כדי להניב פרי ושהגידולים ישגשגו. מובן שלא רק סוג הקרקע משפיע על כמות הדשנים הדרושים אלא גם סוג הגידול, גילו, מזג האוויר ועונת השנה.

אולם נראה כי לסוג הקרקע ההשפעה המהותית ביותר על כמות הדשן הרצויה שכן הדשנים באו למלא חוסר בוויטמינים ושאר חומרים שיכולים היו להימצא בקרקע עצמה.

 

כלל המאפיינים

בשלב זה טוב יהיה לערוך סיכום ביניים בו נציין את כלל הגורמים העיקריים המשפיעים על ההשקיה הנכונה. הגורם הראשון הוא סוג הגידול. השני היה גילו של הגידול. המאפיין השלישי המשפיע על ההשקיה הנכונה הינו מזג האוויר והפרמטר האחרון שצוין בתור פרמטר בעל השפעה ניכרת על ההשקיה הנכונה הינו טיב הקרקע.

כעת, לאחר שאנו יודעים מה משפיע על כמויות ההשקיה הרצויות ועל מינונם, נוכל להתקדם הלאה. בשלב הבא, ננסה להבין באופן פרקטי כיצד נוכל לדעת מהם הכמויות הרצויות, עבור הגינה שלנו.

 

מדריכים כתובים

עין בלתי מיומנת ויד בלתי מנוסה לא יוכלו לדעת מהי מידת ההשקיה הדרושה, איזו השקיה היא השקיה נכונה. כדי לדעת זאת, תיאלצו להיעזר בגורמים חיצוניים. הגורמים החיצוניים מחולקים לשלושה – מדריכים כתובים, אנשי מקצוע ומכשור טכנולוגי. נפתח במדריכים הכתובים.

מדריכים כתובים יכולים לספק לנו מידע כללי בדבר ההשקיה הרצויה עבור הגידולים שלנו. ניתן להגיע אל אותם מדריכים דרך חיפוש אינטרנטי או דרך חנויות הספרים. אולם האפקטיביות של גידולים אלו, מוגבלת. הם לא יוכלו לקחת בחשבון, כמובן, את נסיבות המקרה שלכם וממילא התשובה שלהם בדבר ההשקיה הנכונה תהיה כללית ולא מדויקת. תשובה מדויקת יותר תוכלו לקבל מבעל מקצוע.

 

הערכת גנן

האופציה השנייה להערכת השקיה נכונה, היא ביצוע הערכה על ידי גנן. הגנן יסקור את הגינה, יחוש את הקרקע וידע מהי מידת ההשקיה הדרושה וכמה דשן יש להוסיף לקרקע. במידה שיש לכם מערכת השקיה חכמה לגינה, הגנן יוכל לכוון אותה כך שתשקה את הקרקע במידה הרצויה ותוסיף למים את הדשנים הנחוצים. הערכת הגנן, אם כן, מדויקת יותר מזו של המדריך אך בסופו של דבר מסתמכת על ניסיון ולא על נתונים.

 

 

מכשור מקצועי

אלו שהשקיה נכונה ומדויקת חשובה להם במיוחד, יוכלו להסתייע במכשור מקצועי. המכשור ננעץ בקרקע המושקית ומתממשק עם הסלולרי שלכם. המכשור יעניק לכם מידע בדבר מצב הקרקע בכל רגע נתון וכן ידע לזהות מהו מצב הקרקע הרצוי ויפעיל את ההשקיה בהתאם. את הנתונים תראו ביישומון בסלולרי שלכם. זוהי האפשרות המדויקת ביותר.

 

לסיכום

ישנם מספר גורמים המשפיעים על מידות ההשקיה הרצויות. מדריך כתוב, גנן ומכשור מקצועי יזהו לכם לזהות את אותן מידות ולבצע השקיה נכונה.

תוכן עניינים