מערכות השקיה מתקדמות

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים וחברות הגינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

תחזוקת הגינה יכולה להיות סיזיפית ואף מייאשת. עם התקדמות הטכנולוגיה, רעיונות שונים הופיעו והם יכולים להוות פתרונות מצוינים עבור מי שמעוניין בגינה פורחת אך רמת ההשקעה שלו מוגבלת מסיבות שונות. אין מי שלא אוהב שמחלון ביתו נשקפת גינה פורחת ומלבלבת, כר ירוק של דשא ועצים ירוקים.

התמונה הזאת, שמרחיבה את הנפש, לא מגיעה סתם ככה, היא דורשת השקעה, ותחזוקה, והזנחה של גינה שכזאת יכולה להיות ממש פשע… אז איך מונעים מגינה להגיע למצב של הזנחה? ישנן פתרונות השקיה מתקדמות המוצעות כיום בשוק.

 

פתרונות – מהקל אל הכבד

השקיית גינה יכולה להגיע בשלל תצורות והכל בהתאם לתקציב ולצרכים של הגינה עצמה. ישנן גינות קטנות שכל מה שהן דורשות זה צינור גינה ואדם אחד שיאהב לטפח את הגינה ולא ישכח להשתמש בו. יש גינות מורכבות יותר שדורשות התקנה של מערכת טפטפות, ממטרות, מערכת דישון ועוד.

כך או כך, בשוק של היום, כל הפתרונות זמינים לרכישה עבור כל אחד, מהפתרונות הפשוטים ביותר עד הפתרונות המורכבים ביותר שלפעמים לא ברור איך בכלל מישהו העלה את זה על דעתו.

 

טפטפות פשוטות – עוד יש דבר כזה?

טפטפות פשוטות עדיין קיימות. כל מה שהן דורשות זה חיבור למים והתקנה שלהן על פני השטח בצורה כזו שהמיקום שלהן יהיה אפקטיבי. לאחר מכן, ישנה אפשרות לפתוח את מקור המים פעם ביום, או לפי הכמות הדרושה ולתת למים להגיע לכל מרחב הגינה, או להשתמש באיזה שהוא מחשב השקיה ולו הבסיסי ביותר שיאפשר לפעולה הזאת של פתיחה וסגירת מקור המים, להתחולל ללא מגע אדם.

 

מחשב השקיה ראשי – לאיזה שימושים מתאים?

מחשב השקיה ראשי הוא המצאה לא מאד חדשה, אך הולכת ומתפתחת עם השנים כך שכיום הוא מתאים לכל שימוש העולה על דעתנו. כאמור, הוא יכול לשלוט על מערכת טפטפות פשוטה והוא יכול לשלוט על גינה שלמה הדורשת סוגים שונים של השקיה, כמו ממטרות, טפטפות ועוד.

התקנת מחשב השקיה ראשי יכולה להיעשות באופן עצמאי כאשר מדובר על הסוג הפשוט יותר, אך כאשר מדובר במגוון פעולות שעליו לבצע, בזמנים שונים, בכמויות שונות, כדאי מאד להיעזר בבעל מקצוע המבין במערכות השקיה מתקדמות ויוכל למנוע נזקים הנובעים מחוסר הבנה בתחום.

 

יתרונות בהתקנת מחשב השקיה ראשי

היתרונות בהתקנת מחשב השקיה הם רבים, והחסרונות מעטים. היתרונות הם בראש ובראשונה חסכון מאד משמעותי בצריכת המים. כאשר מתקינים את המחשב מכניסים למערכת הנתונים כמה זמן ביום על ההשקיה לפעול, והמחשב לא נותן טיפה אחת יותר ממה שהוא התבקש. שנית, לא שוכחים להשקות אף פעם! המחשב זוכר עבורנו לבצע את המשימה הזאת וכך אנחנו משקים פחות ומרוויחים יותר.

החסכון בזמן גם הוא חשוב כאן. חישבו כמה זמן יש לעמוד עם צינור ההשקיה בשביל להשקות גינה שלמה וכמה זמן נכסך כאשר מדובר במערכת השקיה. ולבסוף, גם עם עונות השנה שמתחלפות אפשר להתמודד על ידי הזנת נתונים שונים מעונה לעונה, למשל בחורף גשום, ההשקיה יכולה לעבוד פחות מאשר בימים שמשיים של קיץ.

 

חסרונות – מעטים מאד

החסרונות מעטים, והיתרונות רוב הפעמים מכפים עליהם. מחיר מערכת השקיה יכול להיות גבוה לפעמים, אבל צריך לזכור שבתחשיב הכללי מערכת השקיה היא השקעה כלכלית משתלמת. שנית, כמו כל דבר שהוא חשמלי ולא מכני, הוא עלול להתקלקל.

לפעמים מגלים זאת בזמן ולפעמים רק לאחר זמן מסוים שהעבודה לא בוצעה ועל כן יש לשים לב מידי פעם ולבדוק אותו. ולבסוף, מחשב השקיה ממשיך לעשות את מה שמבקשים ממנו גם כאשר הגיע פתאום יום גשום או יום חמסין ולכן יש לשים לב לשינויים שצריך לבצע לעיתים על פי מזג האוויר.

 

שמש – משאב טבעי וזמין לכולם

השמש היא משאב חשוב לצמחים, היא חלק מתהליך הפוטוסינתזה ובלעדיה צמחים מסוימים פשוט נובלים. אך עם התקדמות הטכנולוגיה היא יכולה לשמש כמקור לחשמל הדרוש לתהליכים שונים לגינה. ישנם מחשבי השקיה שמתבססים בחלקם על אנרגיה חשמלית הנוצרת מהשמש, התקנה שלהם יכולה להיות מעט יותר מורכבת אך לפעמים כדאי להשקיע יותר על מנת להרוויח יותר ולשלם פחות בסופו של דבר.

אם לא מעוניינים להשקיע סכום נכבד במערכת השקיה סולארית יש גם אביזרים מינוריים יותר עבור הגינה שעובדים על האנרגיה הסולרית כמו טפטפות לעציצים או מנורות המאירות את הגינה או שביליה בלילה בעזרת האנרגיה שצברו במהלך היום.

 

דישון – איך נפטרים מהג'וב הזה?

גם דישון יכול להיות מלאכה סיזיפית, אך חשובה. הדרכים לדשן את הגינה הן רבות, יש כיום דישון באבקות, בתרסיסים ואף דישון באמצעות נוזל. מאחר והאפשרויות רבות כל כך, ישנה אפשרות לחבר את מלאכת הדישון למערכת ההשקיה המתקדמת השולטת על השקיית הגינה כולה.

 

איך יודעים מה צריך להתקין?

מערכת השקיה היא מכשיר חשמלי שכדאי לקנות בנחת ולאחר מחקר בנושא. ניתן ללכת ולראות גינות שכבר קיימות בהן מערכות השקיה מסוגים שונים ומחברות שונות ולשאול את הנהנים מהן מה היתרונות והחסרונות של כל מערכת השקיה. בנוסף חשוב לוודא שיש תווי תקן ותעודות הדרושות לכל מכשיר שקונים לשימוש ביתי, במיוחד שמדובר על שימוש מעורב במים וחשמל.

 

מי יכול לעזור לי להתקין מערכת השקיה?

התקנת מערכת השקיה עם מחשב יכולה להתבצע באופן עצמאי כאשר מדובר על מערכת פשוטה עם מחשב פשוט. כאשר מדובר על מערכת שעתידה לחלוש על גינה בעלת שטח גדול מומלץ להיעזר בבעלי מקצוע המוסמכים לכך. גנן טוב ואמין ובעל המלצות מחברים או קרובי משפחה, יכול לעשות זאת באופן מקצועי ולתת הסברים למשתמש הביתי בהתאם לדרישות.

תוכן עניינים