מה עדיף? מערכת השקיה אוטומטית או רגילה?

מחפשים שירותי גינון? ריכזנו עבורכם את הגננים והחברות גינון המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

בשנים האחרונות מערכות השקיה אוטומטיות נעשות נפוצות יותר ויותר. עלות מערכת השקיה אוטומטית, גבוהה יותר מזו של מערכת השקיה רגילה. מכיוון שכך, יש לבחון האם למערכת ההשקיה האוטומטית יתרונות שאכן מצדיקים את ההשקעה הכספית הנוספת. יצאנו לבדוק וחזרנו עם כל התשובות החשובות.

 

מסקנה בקצרה

עבור אלו המעוניינים בתשובה סופית מבלי לעבור את כל התהליך שהוביל אותנו אליה, נגיד בקצרה מהי מסקנתנו. לאחר התחקיר המעמיק, הגענו למסקנה כי ההשקעה במערכת השקיה אוטומטית שווה את המחיר שלה והתמורה מהמערכת עולה על המחיר. למערכת ההשקיה האוטומטית יתרונות רבים שלא תוכלו למצוא במערכת הרגילה והם אלו שהופכים את ההשקעה במערכת השקיה אוטומטית לכדאית.

כעת, לאחר שאנו כבר יודעים כי השקעה במערכת השקיה אוטומטית הינה משתלמת, הגיעה העת לפרט אודות היתרונות והחסרונות של המערכת, שהובילו אותנו למסקנה זו. קראו את הטיעונים בעצמכם, והגיעו גם אתם למסקנה האם משתלם לכם להשקיע במערכת השקיה אוטומטית לגינה שלכם או לא.

לפני שנצלול אל תוך עולמם של החסרונות והיתרונות, נסביר בקצרה אודות המערכות לצורך יישור קו באומרנו מערכת השקיה אוטומטית ומערכת השקיה רגילה.

 

מערכת השקיה אוטומטית

מערכת השקיה אוטומטית הינה מערכת שלא צריך להפעיל באופן ידני אלא מופעלת באופן עצמאי. ניתן לתזמן את ההפעלה של המערכת למועדים הרצויים וזו תשקה את הגינה בעצמה. מערכת ההשקיה האוטומטית יכולה לשלוט גם בדישון הגינה. המערכת תוסיף למים דשן במידת הצורך כדי להפיק מהקרקע בגינה את המירב.

 

מערכת השקיה רגילה

מערכת השקיה רגילה הינה מערכת ממטרות, המופעלת בכל פעם שנפעיל אותה. אנו נשלוט בזמן ההפעלה ובמשך ההפעלה. אין יותר מידי מה להרחיב על מערכת ההשקיה הרגילה, שכן היא פשוטה למדי ומוכרת לכל.

 

חסכון כלכלי

הגיעה העת לסקור את היתרונות ואת החסרונות של המערכת האוטונומית. נפתח ביתרון הראשון של מערכת ההשקיה האוטומטית. מערכת השקיה אוטומטית אמנם עולה יותר בטווח הקצר, אך צפויה לחסוך בכסף לזמן הארוך. מערכת ההשקיה האוטומטית מאפשרת להשקות את הגינה באופן מבוקר ורק מתי שההשקיה אכן דרושה ובכך חוסכת מים ביחס למערכת הרגילה.

במדינה כמו מדינת ישראל, בה עלויות המים גבוהות יחסית, לחסכון במים במהלך ההשקיה משמעות כלכלית משמעותית. לאורך זמן, מדובר בחסכון של סכומים משמעותיים שיקזזו את יתרת העלות של מערכת ההשקיה האוטומטית ואף יציבו אתכם ברווח ביחס לבעלי מערכת ההשקיה הרגילה.

 

תרומה אקולוגית

יתרון זה ניצב בצידו השני של המטבע של היתרון הקודם. לחסכון במים ערך משמעותי מעבר לערך הכלכלי. חסכון זה הינו בעל ערך אקולוגי חשוב. העולם בכלל, ומדינת ישראל בפרט, מצויים במצב של מחסור במים מתוקים. אזורים שונים בעולם, דוגמת נבדה ודרום קליפורניה, מוכי בצורת קשה במשך שנים ארוכות.

אזורים אחרים, דוגמת ישראל שלנו, ידעו ימי בצורת קשה אך לא מזמן. במציאות זו, לחסכון במים יתרון אקולוגי משמעותי שגם אותו יש לקחת בחשבון.

 

דיוק

מערכת השקיה רגילה אינה מדויקת. משך ההשקיה במערכת הרגילה אינו אחיד והפריסה משתנה מהשקיה להשקיה. הדבר עלול להוביל לכך שאזורים מסוימים יושקו יותר מאזורים אחרים ובעוד שחלקים מהגינה יימצאו במחסור במים, חלקים אחרים יימצאו בעודף. כמו כן, הגינה כולה עלולה להימצא במחסור או בעודף של מים.

כל אלו לא יקרו במערכת השקיה אוטומטית. זו תשקה לזמנים קבועים ובפריסה קבועה, כך שכל מטר רבוע בדשא שלכם יקבל את מנת המים לה הוא זקוק. המקום של טעויות אנוש בעולמן של מערכות ההשקיה האוטומטיות מצומצם יחסית. הוא הדין גם באשר לדישון הגינה. הדישון לא נעשה עוד על פי העין ובפרקי זמן אקראיים, אלא במשורה ובמדויק כפי שהגדרתם לתוכנת מערכת ההשקיה האוטומטית, לאחר היוועצות בגנן.

הודות לדיוק בדישון, וכן הודות לדיוק בהשקיה, התפוקות מהגינה שלנו יהיו מקסימליות. ההשקיה המדויקת והדישון המדויק יגרמו לצמחים לפרוח בשיא תפארתם ולאדמה להניב יבול מקסימלי. כך, אתם תהנו ממנה בצורה מיטבית. זוהי סיבה נוספת מדוע מערכת השקיה אוטומטית טובה יותר ממערכות ההשקיה הרגילות.

 

פחות טיפול

למערכת ההשקיה האוטומטית יתרון משמעותי נוסף על פני המערכת הרגילה. מערכת ההשקיה האוטומטית  מאפשרת לכם לכוון פעם אחת, או אחת לתקופה, את מועדי ההשקיה הרצויים, המינונים להשקיה ולדישון וכדומה, ולאחר מכן לשכוח מההשקיה וההשקיה תיעשה מעצמה.

הסירו מעליכם את האחריות לצאת לגינה ולדאוג להשקיה. כל זה יקרה באופן אוטומטי, מבלי שתצטרכו לדאוג לכך כל כלל ועיקר. גינתכם תהיה יפה ופורחת ואתם תוכלו ליהנות מכך מבלי להתייגע בעמל הגינה.

 

חסרונות מערכת ההשקיה האוטומטית

אלו היו יתרונות מערכת ההשקיה האוטומטית. למערכת ההשקיה האוטומטית גם מספר חסרונות ביחס לזו הרגילה, אותם נמנה כעת.

 

שכחה

לא בכל השנה נדרשת השקיה באותו מינון ובאותה העוצמה. בימות הקיץ החמים, כאשר השמש קופחת מעל לגינתכם, תאלצו להרבות בהשקיית הגינה. בימות הגשמים בחורף, תוכלו לוותר על השקיות והשקיית יתר של הגינה לא רק שלא תתרום לה אלא גם תפגע בגינתכם.

האוטומטיות שבמערכת ההשקיה האוטומטית, מאפשרת לכם, כאמור, להגדיר הגדרות ולשכוח מהמערכת. זו תשקה לבד את גינתכם. קיים חשש מהותי שבעקבות כך תשכחו להתאים את ההשקיה לדרוש לה בהתאם לעונות השנה ותצאו מופסדים ממערכת ההשקיה האוטומטית. ניתן להתמודד עם חסרון זה בקלות. עשו לכם הרגל, והגדירו בכל יום ראשון את הגדרות ההשקיה לאותו שבוע לפי התחזית. כך, סכנת השכחה תחלוף מן הארץ.

 

קשר לקרקע

יש שיגידו כי ההשקיה האוטומטית מאבדת את הקשר שלכם לקרקע. אולם הטיעון שגוי, שכן את הזמן שהתפנה תוכלו להשקיע בטיפוח מעמיק של הגינה ולהעמיק את הקשר.

 

לסיכום

אלו היתרונות והחסרונות במערכת ההשקיה האוטומטית. אנו הגענו למסקנה כי היתרונות עולים על החסרונות ולכן המערכת כדאית. מסקנה הפוכה אפשרית אף היא, אם כי בעינינו היא שגויה. בהצלחה!

תוכן עניינים